SEO

WordPress SEO Eklentileri: Yoast SEO & All in One SEO Pack

Dünyanın en çok kullanılan hazır altyapısı WordPress, sunduğu binlerce eklenti ve tema ile hazırladığınız siteleri istediğiniz gibi özelleştirmenize olanak sağlıyor. Çoğu durumda hiçbir kod yazmaya gerek kalmadan tasarımınızı dilediğinizce değiştirebiliyor ve eklentiler ile yapmak istediklerinizi de ek olarak yapabiliyorsunuz. Üstelik WordPress’in kullanım oranı da diğer Joomla, Drupal, Shopify, Wix, Blogger ve Magento gibi altyapıları da oldukça geride bırakmış durumda. WordPress tarafından yayınlanan rapora göre, günümüzde WordPress’in kullanım oranı “internetin üçte biri” olarak adlandırılıyor.

wordpress-kullanim-raporu

WordPress SEO Eklentileri ile SEO Performansınızı İyileştirin

WordPress’in sunduğu eklentiler arasında SEO için kullanabileceğiniz birçok seçenek de kullanıcılara sunuluyor. Ancak aralarındaki iki eklenti, günümüzde en çok kullanılan eklentiler arasında ve indirme sayıları da 5 milyonu aşmış durumda. Manuel olarak yapılan birçok işlem, eklentiler sayesinde sadece bir tuşla ve bir ayarla yapılabiliyor ve bu da hem zamandan tasarruf sağlıyor hem de performansınıza olumlu katkıda bulunuyor. Şimdi gelin WordPress SEO eklentisi denilince akla gelen Yoast SEO ve All in One SEO Pack eklentilerini inceleyelim.

wordpress-seo-eklentileri-yoast

Yoast SEO

Türkçe dahil 38 dilde hizmet veren Yoast SEO’nun indirilme sayısı 5 milyonu aşmış durumda. Team Yoast tarafından geliştirilen ve sık sık güncellenen eklenti, ücretsiz versiyondan hariç olarak ücretli (Premium) sürümüyle de kullanıcılara hizmet veriyor. WordPress.org’da eklentiye verilen 5 yıldızlık değerlendirme sayısı 24 bini aşmış durumda.

Yoast SEO eklentisi, doğrudan editör içerisinden tüm yazı ve sayfa tipleri için başlık ve açıklama alanlarına müdahale etmenize fırsat veriyor. Ayrıca bundan hariç olarak kendisinde bulunan standart bir özellik olan “Odak anahtar kelime” özelliği ile hazırladığınız içeriğin ilgili anahtar kelimeyle ne kadar uyumlu olup olmadığını da denetliyor.

wordpress-seo-eklentileri-yoast1

Yoast SEO eklentisi, içeriğinizi sosyal medyada paylaşırken gösterilecek başlığa, açıklamaya ve görsele de müdahale etmenizi sağlıyor. Bir içeriğin “noindex, nofollow” kodlarına sahip olmasını istiyorsanız veya bir Canonical etiketi kullanmak istiyorsanız, yine yazı editöründeki Yoast kutucuğundan bu işlemleri yapabilmek mümkün.

wordpress-seo-eklentileri-yoast-2

Eklentinin ayar sayfasından da farklı içerik tipleri için değişkenler ekleyerek başlıklarınızda otomatik değişiklikler yapabiliyorsunuz. Kategorilerin, etiket sayfalarının, yazar arşivlerinin ve biçim sayfalarının indekslenebilirliği ve ortam dosyalarının yönlendirilmesi gibi ayarlara müdahale edebiliyorsunuz.

wordpress-seo-eklentileri-yoast-3

Yine ayarlarda yer alan Dosya Düzenleyici ile de hem .htaccess dosyasını hem de robots.txt dosyasını düzenleyebiliyorsunuz. Bundan hariç olarak Yoast SEO eklentisi size XML Site Haritası desteği de sunuyor ve farklı bir eklenti kullanmaya gerek kalmadan Yoast SEO ile otomatik olarak site haritanızı oluşturabiliyorsunuz.

Son olarak Yoast SEO, AMP sekmesinden de Google AMP desteği (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) sunuyor ve böylece doğrudan bu sekmeden AMP sayfanızın tasarımını özelleştirebiliyor ve Analytics kodunu AMP sayfalara entegre etme gibi özellikleri kullanabiliyorsunuz.

Yoast SEO, ücretsiz özellikleriyle birlikte benim fikrime göre kullanabileceğiniz en iyi WordPress SEO eklentileri arasında listenin başında yer alıyor. Sürekli güncellenmesi, sorunsuz performans göstermesi ve özellikle içerik yazarken anahtar kelimeniz ile içeriğinizin bağlantısını denetlemesi ve buna göre puanlamalar yaparak sizi değerlendirmesi oldukça kullanışlı bir özellik.

wordpress-seo-eklentileri-all-in-one-seo-pack-1

All in One SEO Pack

WordPress altyapısının diğer en popüler SEO eklentisi de All in One SEO Pack. Michael Torbert tarafından geliştirilen ve 2007 yılından bu yana kullanıcıların hizmetinde olan eklenti, şimdiye kadar 2 milyondan fazla indirilmiş. Ayrıca eklentiye WordPress.org’da verilen 5 yıldızlık değerlendirme sayısı 333’a ulaşmış durumda. Her ne kadar Yoast SEO kadar güncelleme almasa da WordPress altyapısının en iyi SEO eklentilerinden birisi olma özelliğini taşıyor.

wordpress-seo-eklentileri-all-in-one-seo-pack

Sunduğu özellikler ile Yoast SEO ile hemen hemen aynı özelliklere sahip olan All in One SEO Pack’in de ücretli (Premium) sürümü bulunuyor. All in One SEO Pack eklentisi ile birlikte XML Site Haritaları oluşturma ve yönetme, Robots.txt dosyasına müdahale etme, yazıların, sayfaların ve diğer tüm içerik türlerinin başlıklarına ve açıklamalarına yazı editörü içerisinden müdahale ederek değiştirebilme, .htaccess dosyasına müdahale etme, videolar için bir site haritası oluşturma ve sosyal medya için meta ayarlarını düzenleyebilme gibi birçok özelliği kullanabiliyorsunuz.

Kendisinden hariç başka birçok eklentiyle uyumlu olan All in One SEO Pack eklentisi, Türkçe dahil 57 dil çevirisi ile birlikte milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor.

Hazırladığım bu içerikte WordPress SEO eklentileri denince akla gelen iki büyük eklenti olan Yoast SEO ve All in One SEO Pack eklentileri hakkında bilgi verdim. Siz de aşağıdaki yorum kutucuğunu kullanarak WordPress SEO eklentileri olan Yoast SEO ve All in One SEO Pack hakkında merak ettiklerinizi ve sorularınızı yöneltebilir, tartışma ortamı başlatabilirsiniz.

SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu