Soru Sor - SEO Soruları ve Cevapları - Anıl Zengin

Soru Sor

Aşağıdaki kutuyu kullanarak SEO hakkında merak ettiğiniz her şeye dair sorularınızı iletebilirsiniz. Yönelttiğiniz sorulara elimden geldiğince çözüm odaklı cevaplar vermeye çalışıyorum. İlettiğiniz soruları en kısa sürede cevaplayabilmek için gayretle bu bölümle ilgileniyorum.

SEO çalışmalarınızda yaşadığınız sorunlar, merak ettikleriniz ve sorularınıza yanıt bulmak için aşağıdaki yorum kutucuğunu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz.

59 Yorum

 1. Merhaba,

  Yaklaşık 2 yıldır kullandığımız ve iyi kelimelerde ilk sıra / sayfada yer alan bir .com.tr alan adımız var. Bünyemize .com alan adını da kattık ve global pazara açılmayı düşünüyoruz. Bu sebepten .com’a 301 yönlendirmesi yapmayı hedefliyoruz.

  Bu mantıklı bir hareket midir? Sıralamada olumsuz sonuçlar alır mıyız?

  Teşekkürler.

  1. Selamlar,

   .com alan adıyla globale açılmayı planlıyorsanız, .com.tr’yi .com’a yönlendirmeden .com uzantılı sitenizi ayrı bir site olarak yabancı dilde kullanmanız çok daha mantıklı olur.

   1. Merhaba,

    Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Site üzerinde kullandığımız yazılım lisansları dolayısıyla tek alan adı üzerinden devam edebiliriz. Bu noktada .com üzerinde /en gibi alt klasörler ile dil sistemi yapmayı düşünüyoruz.

    Ayrıca .com 15+ yaşında bir alan adı. SEO konusunda faydasını göreceğimizi düşünüyoruz. Bu noktada da fikirlerinizi paylaşırsanız çok seviniriz, teşekkürler.

 2. Merhaba,
  Websitemiz için almış olduğumuz backlinkler doğal yollarla ne kadar sürede indexlenir ?
  İndexlenen linkler ne kadar sürede etki gösterir ?
  Teşekkür ederim…

  1. Selamlar,

   Edindiğiniz backlinklerin indekslenme süresi, link aldığınız sitenin kendi kalitesiyle ilgili bir durum. Örneğin bugün Hürriyet’ten aldığınız bir backlinkin indekslenme süresi ile kimsenin bilmediği bir siteden aldığınız backlinkin indekslenme süresi arasında uçurum olacaktır. Bu tamamen link aldığınız siteye bağlı.

 3. Merhabalar,

  Sitem için ingilizce kaynaklı yerlerden çeviri yaparak içerik oluşturup, yayınlıyorum. WordPress tabanlı ve ek olarak Yoast kullanıyorum lakin ne olursa olsun aramalarda çıkamıyorum, ne gibi bir sebebi olabilir?

  1. Selamlar,

   Çeviri içerikler işe yarar fakat çevirinin gerçekten iyi olması gerekir. İkinci olarak da aramalarda çıkmanız için çok farklı metriklere dikkat etmeniz lazım. Site içindeki teknik sorunları gidermekten backlink edinmeye, sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktan kullanıcı deneyimine kadar birçok metrik var. Yoast SEO eklentisini kullanmanız size hiçbir katkıda bulunmaz.

 4. Merhaba,
  Etiketlerin seo açısından önemi var mıdır? İndekslenmesi gereklimidir yoksa engellemek mi gerekir?

  1. Merhaba,

   Etiketler, “meta keywords” olarak yıllar önce Google tarafından kaldırıldı ve artık önemsenmiyor. Sayfada etiketlerin görünmesi bana kalırsa anahtar kelime doldurma gibi bir şey oldu artık. İkinci olarak, kullanılan etiketlerin her biri kendine özel bir sayfa oluşturuyor. Bu da hem tarama bütçesini dolduruyor hem de etiket sayfaları duplicate content sorunu yaratıyor. Bundan dolayı etiket kullanımına pek sıcak bakmıyorum.

 5. Merhaba, Benim sorum backlink çalışmaları ile iligili; öncelikle piyasada seo işi yapan bir çok kişi, yeni siteler için toplu backlink ile domain rating öneriyor, backlink çalışması ve domain rating arama sonuçlarında yükselme veya trafik konusunda etkili oluyor mu?

  1. Selamlar. Backlink konusu SEO’nun önemli bir bölümünü etkileyen bir etkendir. Sitenizin ilgili kategorilerden, benzer sitelerden ve özgün içerik üreten güncel sitelerden link alması SEO performansınızı olumlu olarak etkiler. Toplu backlink gibi sert ve agresif çalışmalar, olumlu etkinin aksine sitenizin Google tarafından cezalandırılmasına kadar problemler yaratabilir.

  1. Selamlar,

   Eğer link aldığınız platformu aktif olarak kullanıyorsanız ve buradan düzenli bir link akışı sağlarsanız bu faydalı olacaktır.

 6. Merhabalar Anıl,
  Yazıların başına “bu yazıda okuyacaklarınız” şeklinde bölümler ekleyip yazı içerisinde gezinmeyi kolaylaştıracak ‘menüler’ oluşturmanın SEO için önemi nedir? Anahtar kelime seçimi konusunda kelime mi yoksa kelime öbeği bazlı çalışmalar mı yapılmalı? SEO eklentileri ne kadar fayda sağlıyor, manuel SEO mu eklenti bazlı SEO mu daha efektif çalışır? Şimdiden teşekkürler.

  1. Selamlar,

   Bu Yazıda Okuyacaklarınız alanı aslında kullanıcıların ara başlıkları daha rahat görmesi ve doğrudan ilgili konuya gidebilmesi için eklediğim bir bileşen. Anahtar kelime tercihinde kelimelerin aranma hacimleri çok önemli elbette ama bir yandan da kullanıcıların kullandığı arama terimleri de önemli. İkisini bir arada kullanmak en doğrusu. SEO eklentilerinin SEO performansına hiçbir etkisi yok, onlar SEO çalışmalarını daha kolay ve hızlı yapabilmemizi sağlayan yardımcı araçlardır.

 7. 1- Tablo sattığımızı düşünelim ve longtail keyword olarak “Dekoratif modern tasarımlı duvar tablosu fiyatları “ kelimesini kullandık diyelim bu durumda “duvar tablosu” , “dekoratif duvar tablosu” yazıldığında Google arama sonuçlarında çıkabilir miyiz? Veya kelime sırası yer değiştiğinde yani duvar tablosu modern tasasarımlı denildiğinde çıkar mıyız ? ( çıkarız diye düşünüyorum emin olmak istiyorum )

  2- “dekoratif duvar tablosu”, “duvar tablosu”, “modern tasarımlı tablo”, “dekoratif tablo” gibi kelimeleri ürün başlığında veya açıklamasında ayrı ayrı geçirdiğimizde spam olarak algılanabilir mi ? Yani long tail keywordlerimi parçalayarak da kullanmamın avantajı, dezavantajı nedir?

  3- Long tail keywordlerinin bir kelime sınırı olmalı mı? Örneğin tablo için “ Ev ve ofis için ahşap modern tasarımlı siyah duvar tablosu ’ yazmam mı daha mantıklı yoksa bunları parçalayarak kullanmam mı?

  4- Kısa anahtar kelimeleri zaten Long tail keywordler içerisinde kullanıyoruz bunları ayrı olarak farklı yerlerde kullanmak gerekir mi? Örneğin “dekoratif ahşap duvar tablosu süs eşyası” yazdığımda farklı yerlerde duvar tablosu, ahşap tablo gibi kelimeleri geçirmeli miyim ?

  5- “Ev ve ofis için ahşap modern tasarımlı siyah duvar tablosu ” başlığını yazdığımda ahşap duvar tablosu, siyah duvar tablosu gibi aramalarda sonuçlarda çıkabilir miyim yoksa tam eşleme olması mı gerek?

  6- En uzun keywordu ürün başlığı ve alt başlığı içerisinde kullanıyorum. Ürün başlığınının aynısını h1 etiketi ile, alt başlığın aynısını h2 etiketi ile yazmam mı daha faydalı olur yoksa açıklamada kullandığım “H” etiketlerinde farklı long tail keywordler mi kullanmalıyım?

  7- “Çocuk odası kıyafet dolabı” anahtar kelimesinin 10k arandığını, “cocuk odasi kiyafet dolabi” kelimesinin 2 bin arama hacmi olduğunu varsayalım. Bu durumda 2 bin aranma hacimli olan keywordu kullanmamız fayda sağlayacaktır. Peki ürün veya kategori açıklamasında bu şekilde yazdığımız bir yazının faydası mı daha çok olur yoksa sitemize gelen müşterinin doğru yazı karakterleri ile yazılmış bir açıklama okuması mı daha faydalı olur?

  1. Selamlar,

   1 – Öncelikle içeriğinizde diğer anahtar kelimeleri kullanarak bir LSI stratejisi izlerseniz, elbette birbirine bağlı kelimelerde de pozisyon almanız mümkündür.

   2 – Evet spam olarak algılanabilir, keyword stuffing yaratmamak için doğru anahtar kelimeyi tercih ederek kullanıcıya yönelik bir başlık ve açıklama girmeyi tavsiye ederim.

   3 – Bir sınırı elbette olmalı. Bahsettiğiniz örnek çok uzun ve yeteri kadar anlamlı değil, parçalayarak içeriğinizin çeşitli yerlerinde kullanmanız daha doğru olacaktır.

   4 – İçeriğinizde mümkün olduğunca özgün kalmaya ve insanların okumasını engelleyecek şekilde anahtar kelime kullanmamaya özen gösterin. Bu yüzden uzun keywordleri kullandığınızı varsayarsak tekrardan ana keyword’ü ayrı olarak kullanmanıza pek de gerek yok.

   5 – Çıkabilirsiniz elbette ama başlığı kullanıcılara yönelik optimize etseniz daha iyi olur.

   6 – H1 etiketiniz, ürünün adı neyse o olmalı. Bu daha doğru bir kullanım olacaktır.

   7 – Türkçe karakter konusu sizi yanıltmasın, Google zaten iki türlü arama yaptığınızda da eşlemeyi yapar ve %95 oranında size aynı sonuçları gösterir.

 8. Merhaba
  Her sitemde Yoast kullanıyordum ancak son açtığım site de Yoast hata verdi. Hatayı şöyle tanımlayayım, her zaman ki gibi kurdum ancak sayfayı düzenle kısmında, sayfa adı değiştir, odaklanılan kelime değiştir gibi kısımlar yok. Sadece Yoast yazıyor. Ben de bu yüzden Rank Math Seo eklentisi kurdum. Ancak çözümü varsa Yoasta dönmek isterim. Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Yukarıda sağ üstte bulunan Ekran Tercihleri’nden Yoast’a dair bir kısıtlama vb. var mı bakmanızı öneririm. Ek olarak, Yoast ayarlarından “Features” sekmesindeki kutucukları da kontrol edin.

   1. Merhaba hocam. Yeni bir sitenin tanıtım yazısı veya backlink çalışması için içerik sayısı ne kadar olmalıdır?

    1. Selamlar,

     Bu tamamen hitap ettiğiniz anahtar kelimelere ve konulara göre değişiklik gösterir. Rakip analizi yapmanız bu soruya cevap bulmanızı sağlayabilir. Rakiplerinizi inceleyerek sizden önde olan sitelerin bu konuda neler yaptığına bakmanızda fayda var.

 9. Anıl bey bir soru sormak istiyorum.google topluluğa sor proğramindamisiniz hâlâ?

 10. Yeni açılan wordpress sitesi hergün özgün içerik girilmesine rağmen index alamıyordu üstüne ssl sertifikası alıp ona geçtik şimdi indexleme durdu bunun için backlink mi almak gerek yoksa içerik girmeye devam mı etmeli. İndex hızını nasıl arttıralım .

  1. Selamlar, indekslenme hızını artırmak için doğrudan backlinke başvurmak her zaman iyi bir yol değildir. İçerik girmeye devam edin ve sayfalarınızı güncelleyerek zenginleştirin. Sosyal medyayı da aktif olarak kullanın. Bundan hariç olarak da site hızınızı, mobil kullanılabilirliği ve diğer SEO kontrollerini gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

 11. Merchant ile ilgili net de fazla bilgi bulunmamakta eğer tecrübeniz var ise merchant ve adwords reklamları ile ilgili olarak detaylı makale paylaşmanız mümkün müdür çok yararlı bir içerik olacaktır.

 12. Merhaba, web sitemin içeriğini tamamen farklı konularla yenileyip bir anlamda içeriğin türünü değiştirsem seo anlamında sitem başarılı olma şansı var mı? Sizin öneriniz nedir? Teşekkür ederim

   1. Yani yeni bir domain ile uğraşmama gerek yok o zaman Anıl Bey, mevcut sitemin içeriğini değiştirip yürümem daha mantıklı diyorsunuz?

    1. Elbette. Eğer otorite sahibi ya da belli bir organik trafik sahibi bir web siteniz varsa içeriğinizi değiştirip, zenginleştirip bu şekilde devam etmeniz daha doğru.

 13. Merhaba Anıl bey, öncelikle teşekkür ederim böyle kaliteli bir site hazırladığınız için. Dahili linkleme ile ilgili bir sorum var, cevaplarsanız sevinirim.

  Perde sektöründe yer alan bir sitem var:My Stil Home
  Dahili linklemeyi şu şekilde yaptım, umarım doğru yapmışımdır.

  A kategorisi altında 5 adet alt kategori var.
  Bu 5 alt kategoriden A kategorisine link verdim
  A kategorisinden Ana sayfaya link verdim.
  ***
  B kategorisinde 3 adet alt kategori var.
  Bu 3 alt kategoriden B kategorisine link verdim
  B kategorisinden Ana sayfaya link verdim.
  ***
  C kategorisinde 4 adet alt kategori var.
  Bu 4 alt kategoriden C kategorisine link verdim
  C kategorisinden Ana sayfaya link verdim.

  Doğru mu yaptım?
  En iyi Dahili linkleme nasıl olmalıdır?

  1. Ali Bey merhabalar,

   Öncelikle yorumunuz ve görüşleriniz için teşekkür ederim.

   E-Ticaret siteleri için önerdiğim hiyerarşik dağılım küçükten büyüğe olarak şu şekilde: Ürün > Alt Kategori > Ana Kategori > Ana Sayfa

   Detaylı inceleme için örnek linklerinizi paylaşırsanız yardımcı olabilirim.

 14. Fikrinizi almak isterim, google arama motoru için çeşitle schemalar kulllanılıyor. Ben bu şemaları yazılarımda kullanmak ve google zengin sonuçlarda çıkartmayî amaçlıyorum. Bu amacıma ulaşmam için tavsiyeleriniz nelerdir.

 15. Merhaba, benim bir kaç sorum olacak, nacizane fikrinizi almak isterim, Blogger ile başlamak istedim, post için SEO yapılabilir mi? yoksa genel SEO yeterli olur mu? Ayrıca türkçe ve ingilizce postlar mevcut her ne kadar az olsalar da, wordpress YOAST eklentisi vardı, geçen bu eklentinin Blogger için olanını gördüm, tavsiye eder misiniz? Son olarak da sosyal medya platformlarının ID mevzusu var, facebook id, twitter id gibi, bunların SEO da faydası olur mu, ya da genel anlamda kullanım amaçları nedir. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabalar, öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Post için SEO olarak kastettiğiniz şey bir içerik üzerinden SEO ise evet. Ama genel olarak SEO çalışmalarınızı yürütürken ayrıca içeriklerinizi de zenginleştirmeli ve ziyaretçilerinize kaliteli içerikler sunmalısınız. Zengin içerik konusunda https://www.anilzengin.com.tr/zengin-icerik-olusturmak-icin-isinize-yarayacak-9-ipucu/ şuradaki içeriğime göz atabilirsiniz.

   SEO eklentilerini kullanmak sizi sıralamada yükseltmez böyle bir şey yok, SEO eklentilerinin amacı siteniz genelinde yapacağınız bazı teknik SEO iyileştirmelerini tek bir ekrandan daha derli toplu şekilde yönetebilmenizdir. Ayrıca SEO eklentileri size bazı önerilerde de bulunur şunu yapın, şunu yapmayın bu hatalı gibi. SEO’ya faydası bu anlamda olur.

 16. Seo denen işin temelinde her zaman Backlik vardır diye düşünüyorum. Her ne kadarda çalışırsak çalışalım google bi yerden sonra umursamıyor. Sizi gösteren link kadar değerlisiniz :) Bu düşüncemde haklımıyım diye merek ediyorum ?

  1. Güçlü backlinkler edinmek elbette çok önemli. Ama SEO’da backlink konusu evrimleşti diyebiliriz. Artık onlarca siteden backlink almak da yetmiyor. Google, sitenize gelen linklerin gerçekten kaliteli ve alakalı sayfalardan gelmesini, backlink verilen yerde sitenizin linkine tıklanmasını istiyor. Şimdiye kadar (en azından bizim bildiğimiz kadarıyla) algoritma güncellemeleri ile backlink konusuna hiç değinilmedi. Eğer algoritma güncellemeleriyle backlink konusuna da müdahale edilirse, SEO bir hayli uğraştırıcı ve gerçekten daha da özenli çalışma isteyen bir konu haline gelir.

 17. Yeni bir site açtım site ile alakalı 5-10 içerik girdim bundan sonra neler yapmak gerekiyor bunun hakkında bilgi verirseniz sevinirim. saygılarımla hayırlı çalışmalar

 18. Hocam seo ile alakalı içeriklerinizi tek tek okudum. Kişisel blog sitemde paylaştığınız içeriklere göre düzenlemeler yaptım. Gayet başarılı bir içerikler olmuş elinize sağlık.

 19. Anıl bey selamlar iyi çalışmalar.
  Google haritalarda adres bilgisi olmadan konum ekleyenler var
  Doğrulanmış bir yerim var ama tekrar işletme ekle
  Dediğim zaman posta olarak geliyor.
  Google Haritalar bölümünde yorumunuza baktım ama
  Yapamadım. 😔
  Yardımcı olma şansınız varmıdır
  Teşekkür ediyorum iyi akşamlar

  1. Merhabalar, bir konum eklemek için zaten bir adresinize posta gelmesi gerekir. Adrese posta gelmesinin sebebi adresin Google Haritalar’da gösterileceği anlamına gelmez, bu sadece doğrulama içindir. Adresi gösterip göstermemek size kalmış, My Business panelinden bunu yapabiliyorsunuz ama başta bir doğrulama yapmanız gerekir.

  1. En iyi ve etkili backlink tabi ki de kullanıcıların etkileşime geçtiği backlinktir. Yani bir sitede linkinizin yer almasından ziyade o linke kullanıcıların tıklayarak web sitenize gelmesi çok daha büyük bir etki yaratır. Zaten Google’ın backlink konusunda istediği de bu.

 20. Merhaba hocam, Siteniz gerçekten kaliteli içeriğe sahip, anlatımı düzgün makaleleriniz sayesinde gerçekten çok faydalı bilgi sahibi oldum.
  Benim sorum Baclink’in artık google de pek fazla bir etkisi olmadığını söylüyorlar. Bu konu hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum?

  1. Ben tam tersine, backlinkin halen çok güçlü bir etkiye sahip olduğunu düşünüyorum. En azından çalıştığım projelerdeki gözlemim bu yönde oldu. Site içerisindeki çalışmalarınızı tamamlayıp, Google’ın iç SEO kriterlerine münkün olduğunca uyumlu hale geldiğinizde edindiğiniz kaliteli backlinkler ile çok iyi bir etki görebiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu