SEO

Site Taşıma ve SEO: Sıralama ve Trafik Kaybetmeyin!

Çeşitli sebeplerden dolayı site taşıma veya domain değişikliği yapmak zorunda kalırsanız, bunu SEO‘ya uyumlu olarak yapmak için hazırladığım bu rehberden yararlanabilirsiniz. SEO performansınızı ciddi derecede etkilemeden ve sıralama kaybı yaşamadan site taşıma veya domain değişikliği işlemini yapmak, planlı bir şekilde ilerlenildiği takdirde oldukça kolay ve hızlı olacaktır. Site taşıma ve domain değişikliği gibi ciddi işlemlerde en büyük kaygı trafik kaybı yaşamak ve Google’da anahtar kelime sıralamalarını kaybetmektir. Ancak bu rehber, bunun önüne geçmenizi ve SEO’ya uygun site taşıma ve domain değişikliği yapmanız için nasıl hareket etmeniz gerektiğini size öğretmiş olacak.

Sıralama ve Trafik Kaybetmeden Site Taşıma Nasıl Yapılır?

Site taşıma işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri, taşımayı SEO’ya uyumlu bir şekilde gerçekleştirerek organik trafik kaybının ve Google arama sonuçlarında sıralama kaybının önüne geçmektir. Planlı bir şekilde hareket edildiğinde herhangi bir sorun çıkmayacak ve site taşıma işlemi başarılı bir şekilde gerçeklteştirilecektir. İşte sıralama kaybetmeden site taşıma yapma rehberi…

Plan Oluşturun

Herhangi bir sorun yaşamamak ve tamamen SEO kurallarına uygun şekilde site taşıma işleminizi gerçekleştirmek için mutlaka bir plana ihtiyaç duymalısınız. Tek başınıza ya da sitenizin büyüklüğüne göre ekibinizle birlikte sitenizi taşımadan önce düzenli bir plan oluşturun ve yapılacaklar listenizi çıkarın. Herhangi bir işlemi unutmamak ve her işlemi doğru bir şekilde yaparak düzenli takip uygulamak için site taşıma öncesinde plan oluşturmak çok önemlidir.

Google Analytics ile Yüksek Trafiğe Sahip Sayfalarınızı Belirleyin

Site sahibiyseniz %99 ihtimalle trafiğinizi ölçümlemek için Google Analytics kullanıyorsunuzdur. Site taşıma işlemi öncesinde yüksek trafiğe sahip sayfalarınızı belirlemek için Google Analytics kullanarak “Davranış > Site İçeriği > Açılış Sayfaları” yoluna gidin. Ardından segment kısmında “Organik Trafik” seçeneğini aktif edin ve tarih aralığını son 1 yıl olarak belirledikten sonra çıkan listeden en çok organik trafik alan sayfalarınızı not edin.

Bu işlem, site taşıma sonrasında yüksek trafiğe sahip sayfalarınızın 404’e düşüp düşmediğini kontrol etmeniz için önemlidir. Zira bu sayfaların 404’e düşmesi, organik trafik alamamanız anlamına gelecektir. Bunun önüne geçmek için mutlaka bu sayfaları belirleyin ve site taşıma sonrasında bu sayfaların sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olun.

URL Listesi Çıkarın

Hem site taşıma öncesi hem de site taşıma sonrasında URL listesi çıkarmak, sitenizde tüm sayfaların sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olmak için iyi bir yöntemdir. Sitenizde çalışan tüm sayfalarınızın URL’lerini liste olarak çıkarıp site taşıma işleminden sonra da yeni adresle bir URL listesi daha çıkarmanız önemlidir. Bu şekilde iki URL listesini karşılaştırarak eski sitede olup yeni sitede olmayan bir URL’i kolayca tespit edebilir ve müdahale edebilirsiniz.

URL Yapısına Dikkat Edin

URL yapısının yeni sitenizde değişmesi demek, eski sitenizdeki tüm sayfaların 404’e düşmesi anlamına gelecektir ve sizin için ek olarak 301 yönlendirme zahmeti yaratacaktır. Sadece bununla kalmayıp organik trafiğinizde düşüş ve Google sıralamalarınızda kayıplar yaşamanıza da neden olacaktır. Eğer çok gerekli değilse URL yapınızın değişmemesine önem verin ve SEO uyumlu URL yapısı kullanmayı sürdürün.

Site İçi Linklemeleri Kontrol Edin

Eski sitenizde kullandığınız link inşası, yeni siteniz için de oldukça önemlidir ve SEO performansınızı etkiler. Sitenizde kullandığınız iç bağlantılar, yeni sitenizde yeni URL’leri işaret edecek şekilde ayarlanmalıdır. Aksi takdirde yeni sitenize taşıma işlemini tamamladıktan sonra bu iç bağlantılar halen eski sitenize verilmiş şekilde kalacaktır ve SEO performansınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bundan dolayı site içi linklemelerinizde eski site adresini yeni site adresinizle değiştirmeyi unutmayın.

Eksiksiz Bir 301 Yönlendirme Planı Çıkarın

Eski site adresinizdeki sayfalarınızı yeni site adresinize sorunsuz bir şekilde yönlendirebilmek için eksiksiz bir 301 yönlendirme planına ihtiyacınız olacaktır. Bunun için çıkardığınız URL listelerini ilk önce karşılaştırın ve sonrasında 301 yönlendirme için hazır hale getirin. URL listenizin birinde eksik veya yeni sitede karşılık bulmayan URL’ler varsa, bu sorunu çözümleyin ve mutlaka 301 yönlendirmelerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirin. Aksi takdirde Google’da sıralama kaybı ve organik trafik düşüşü yaşamanız mümkündür.

Site Taşıma ve Domain Değişikliği İçin SEO Kontrol Listesi

Kopya İçerik Problemine Dikkat Edin

Site taşıma esnasında yaşanabilecek teknik sorunlar, sitenizdeki sayfalar arasında kopya içerik sorununu meydana getirebilir. Örneğin, bir içeriğiniz farklı URL’lerde erişilebilir hale gelirse bu kopya içerik sorunu yaratacaktır. Bunun önüne geçmek için URL listenizi, canonical etiketlerini, .htaccess dosyanızdaki yönlendirmeleri ve sitenizin HTTP/HTTPS protokolünü mutlaka kontrol edin. Ayrıca sitenizin www veya non-www olarak iki şekilde de açılmadığından emin olun ve tercih edilen alan adını bir tanesini seçerek devam edin.

Site Haritasını Kontrol Edin

Site haritanızın eski sitede olduğu gibi yeni sitede de tüm gerekli URL’lerinizi içerdiğini ve sorunsuz bir şekilde çalıştığını kontrol edin. Ayrıca eski sitenizin site haritasını Search Console’dan kaldırmayın ve yeni sitenizin site haritasını da Search Console’dan Google’a bildirin ve botların yeni sitenizi keşfederek tarama ve indeksleme yapmasını hızlnadırın.

Robots.txt Komutlarını Kontrol Edin

Eski sitenizde Googlebot’un erişebileceği ve erişemeyeceği alanları bildirmek için kullandığınız Robots.txt dosyasındaki komutları yeni siteniz için de geçerli kılın. Burada yapılacak bir hata, indekslenmesine gerek duymadığınız sayfalarınızın taranmasına ve indekslenmesine yol açabilir. Bunun için mutlaka site taşıma öncesinde Robots.txt dosyanızı yedekleyin ve bu dosyayı yeni siteniz için değiştirin.

Backlinklerinizi Güncellemek İçin İletişime Geçin

Eski sitenize gelen backlinkleri kaybetmemek ve yeni sitenize doğrudan etki etmesini sağlamak için size backlink veren site ile iletişime geçerek ilgili bağlantının yeni halini iletin ve bu şekilde değiştirilmesini sağlayın. Bu konuyla ilgili olarak Google’dan John Mueller, “Harici alanlardan gelen bağlantıları yeni alan alanınıza yönlendirecek şekilde güncellemenizi öneririz. Bu, bunun kalıcı bir hamle olduğunu güçlendirmemize yardımcı oluyor ve sizin gerçekten bu alan alanına taşındığınızı gösteriyor. Ama bunu yapmazsanız ciddi derecede bir kritik kayıp yaşamazsınız.” ifadelerini kullanmıştı. Yani eski domainden yeni domaine 301 yönlendirme yaptığınızda yine eski backlinklerinizin etkisini görürsünüz ama backlinklerinizi yeni domain ile güncellemek daha etkili olacaktır.

Alan Adı Değişikliğini Google’a Bildirin

Eski sitenizden yeni sitenize geçiş yaparken alan adı değişikliği yapacağınızdan dolayı bunu mutlaka Google’a bildirmeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için Search Console’da yer alan Adres Değişikliği aracını kullanmalı ve ilgili adımları takip ederek eski site alan adınızı yeni site alan adınızla değiştirerek Google’a göndermeniz önemlidir. Bu sayede Google, eski sitenizin yeni bir adrese taşındığını anlayarak arama sonuçlarında yeni sitenizi göstermek için daha hızlı davranacaktır.

SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

5 Yorum

  1. Merhaba eski bir sitemdeki tüm içeriği yeni ve çok daha iyi durumda olan sitemde bir klasöre aktarmak istiyorum. Bunun için eski sitemden 301 vermeli miyim? Eğer verirsem yeni siteme eski sitemden olumsuz bir etkileme olur mu? Kaş yaparken göz çıkarmayalım öneriniz nedir?

    1. SEO danışmanından yardım alamasanız da SEO bloglarında yer alan kontrol listeleri ile bile bu işlemi yapabilirsiniz. Yeterki iyi bir planlamanız olsun ve aşamaları düzgün bir şekilde tamamlayın.

  2. Yakın zamanda sitemizi daha güçlü bir sunucuya taşıdık ve aynı zamanda hız sorunlarından dolayı da yeniledik. Her işte olabileceği gibi biz de ufak tefek problemler yaşadık ama sonucunda kısa sürede çözüme kavuşturabildik. Bu işin en önemli ayağı sizin de dediğiniz gibi planınızı oluşturmak. Düzgün yapılmış bir plan müthiş zaman kazandırır.
    Bu arada blogunuz gayet başarılı, emeğinize sağlık.

    1. Değerli yorumunuz ve görüşünüz için teşekkür ederim. Site taşıma göze çok korkutucu geliyor ama planlı ilerlediğiniz sürece kolaylıkla yapılabiliyor. Plandan şaşmamak ve gözden bir şey kaçırmamak çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu