SEO

Site Hızı Yükseltmek İçin 8 İpucu

Site hızı, bir kullanıcının sayfalarımızda tüm cihazlarda rahatça dolaşabilmesi için oldukça önemlidir. Google’ın Hız Güncellemesi ile birlikte bir sıralama faktörü olarak sayılan site hızı, günümüzde bir internet sitesinin SEO performansını doğrudan etkileyen bir faktör. Site hızını üst seviyelere taşımak için bir dizi optimizasyon ve iyileştirme yapmak gerekiyor.

Peki bu çalışma ve optimizasyonlar nelerdir? Hazırladığım bu içerikte site hızı yükseltme konusunda neler yapabileceğinizi ve çeşitli ipuçlarını gözden geçirebilirsiniz.

Site Hızı Nasıl Yükseltilir, Neler Yapmalıyız?

Bir sitenin tüm platformlarda hızlı bir şekilde çalışması, sayfa geçişlerinde herhangi bir duraksama olmaması hem kullanıcı hem de Googlebot açısından oldukça önemlidir. Hemen çıkma oranını büyük oranda etkileyen bir etken olan sayfa hızı, özellikle sesli aramaların popüler olmasıyla daha da öne çıkmakta. Peki site hızı nasıl yükseltilir ve neler yapılmalı?

site-hizi-icin-temiz-kodlama-yapisi

Temiz Kodlama

Site hızını önemli ölçüde etkileyen etmenlerden biri, sitenizin kodlama yapısıdır. Gereksiz kodların kullanılması sitenizi yavaşlatır ve gezinmeyi zorlaştırır. Sadece kullanıcı açısından değil, sayfalarınızı tarayan Googlebot açısından da olumsuzluk yaratır ve bir sayfanın taranma süresi artar ve bu da taranabilirliği zorlaştırır. Bundan dolayı sitenizin tasarımında kullanılan kodların en mantıklı şekilde kullanılması ve minimuma indirgenmesi gerekmektedir.

CSS Sıkıştırması ve Optimizasyonu

Sitenizin tasarım dosyalarını oluşturan stil dosyaları (CSS), boyutları büyük olduğu takdirde site hızını etkiler ve sitelerinizde yer alan sayfaların geç yüklenmesine sebebiyet verir. Stil dosyalarınızda sıkıştırma ve küçültme yaparak boyutlarını düşürebilir ve site hızı açısından avantaj elde edebilirsiniz. Örneğin boyutu 1 MB olan bir CSS dosyasında yapılacak sıkıştırma ve optimizasyon, dosyanın boyutunu 400 kB’a kadar düşürebilir ve bu da o dosyanın daha hızlı yüklenebilmesini sağlar. Kodlar arasındaki boşlukların silinmesi, gereksiz ve hiçbir yerde kullanılmayan kodların kaldırılması, site hızınızı olumlu yönde etkiler.

HTML Sıkıştırması ve Optimizasyonu

Sitenizin iskeletini oluşturan ve kodların yer aldığı dosyalarınızdaki HTML kodlarını sıkıştırmak ve optimize etmek, bu dosyaların boyutunu düşürerek sunucunuzdan daha hızlı çağırılmasına ve daha hızlı yüklenmesine olanak sağlar. Kodlar arasındaki boşlukların silinmesi, gereksiz ve hiçbir yerde kullanılmayan kodların kaldırılması gibi sıkıştırmalar ve küçültmeler, site hızınızı olumlu yönde etkiler.

html-css-js-sikistirmasi-ve-optimizasyonu

JS Sıkıştırması ve Optimizasyonu

Sitenizdeki geçişleri, animasyonları, butonların tepkilerini ve buna benzer süslemeler için kullanılan JavaScript dosyalarının optimize edilmesi, hem boyutlarını düşürür hem de sayfalarınızın daha yüklenmesini sağlar. Dosya boyutlarını optimize etmek ve sıkıştırma yapmak için tıpkı HTML ve CSS dosyalarında olduğu gibi kodlar arasındaki gereksiz boşlukların silinmesi, hiçbir yerde çalışmayan fonksiyonların temizlenmesi ve kullanılmayan yapıların kaldırılması gibi çalışmalar yapılabilir. Bu da site hızını olumlu yönde etkiler ve sayfalarınız daha hızlı yüklenir.

site-hizi-icin-resim-optimizasyonu-ve-sikistirma

Resim Optimizasyonu

Sayfalarınızda kullandığınız resimlerin boyutları, sayfanın açılış hızını etkileyen önemli bir etkendir. Optimize edilmemiş ve küçültülmemiş görseller, site hızını olumsuz yönde etkiler. Resimlerinizi optimize ederek boyutlarını küçültebilir ve böylece sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Hem mobil, hem de masaüstü performansı için resim optimizasyonu oldukça önemlidir. Ayrıca sitenizde lazy load özelliği kullanarak da resimlerin yüklenme şeklini değiştirebilir ve böylece daha hızlı sayfalar oluşturabilirsiniz. Öte yandan sitede kullandığınız görsellerde .WEBP uzantısını tercih etmeniz durumunda, görsellerin daha hızlı yüklenmesini de sağlayabilirsiniz.

Tarayıcı Önbellekleme (Cache)

Site hızını arttırmak için yapabileceğiniz bir diğer çalışma da tarayıcı önbellekleme yani cache sistemini aktifleştirmek olacaktır. Cache sistemini etkinleştirdiğinizde, sayfalarınızın statik sürümleri oluşturularak ön belleğe alınır. Böylece sitenize tekrar giren kullanıcılara oluşturulan ön bellekteki statik dosyalar sunulur ve herhangi bir gecikme olmadan sayfalarınız oldukça hızlı açılır. Site hızı arttırma konusunda kullanabileceğiniz cache sistemi, oldukça avantaj sağlayacaktır.

Veritabanı Optimizasyonu

Veritabanınızda kullanılmayan veriler, gereksiz bilgiler ve kullanımda olmayan her türlü tablo ve veri, veritabanınızda şişkinlik yaratacak ve site hızını olumsuz yönde etkileyecektir. Bundan dolayı veritabanınızı optimize etmek ve temiz bir şekilde kullanmak, site hızı için avantaj sağlayacaktır.

site-hizi-icin-CDN-kullanimi

CDN Kullanımı

Özellikle farklı dillerde yayın yapan veya dünyanın çeşitli bölgelerindeki kullanıcılara hitap eden siteler için (örneğin e-ticaret siteleri) gerekli olan CDN sistemi, sunucunuzdaki dosyaları kullanıcıların bulunduğu en yakın veri merkezlerine dağıtır. Bu sayede sitenize Amerika’dan giriş yapan bir kullanıcı, dosyaları Türkiye’den çağırmak yerine CDN ağı ile kendisine en yakın konumdan çağırır. Bu da sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Site hızı arttırma konusunda yapabileceklerinizi 8 başlık altında listeledim. Siz de aşağıdaki yorum kutucuğunu kullanarak site hızı yükseltme hakkında merak ettiklerinizi ve sorularınızı yöneltebilir, tartışma ortamı başlatabilirsiniz.

SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu