SEO

Site Hızı Ölçme İçin Kullanabileceğiniz 5 Araç

Site hızı optimizasyonu öncesi ve sonrasında kullanabileceğiniz site hızı ölçme araçlarını bu yazıda bir araya derledim. Çeşitli faktörleri inceleyerek sitenizi belli bir şekilde puanlayan site hızı ölçme araçları ile, yaptığınız optimizasyonlar sonrasında hızınızın ne duruma geldiğiniz gözlemleyebilirsiniz.

Performansınızı Site Hızı Ölçme Araçlarıyla Öğrenin

Site hızı ölçme araçları size tavsiyeler de vermektedir. Yıllardır aktif olan ve her geçen gün kendilerini geliştiren site hızı ölçme araçları, değerlendirmeden hariç olarak sitenizi nasıl hızlandırabileceğiniz konusunda size bilgi de verebilmektedir. Bu ipuçlarını kullanarak da sitenizin hız konusundaki eksikliklerinin farkına varabilir ve iyileştirmelerde bulunabilirsiniz. Aşağıda listelemiş olduğum 5 önemli site hızı ölçme aracını ücretsiz olarak kullanabilir ve site hız performansınızı öğrenebilirsiniz.

site-hizi-olcme-araci-google-pagespeed-insights

Google PageSpeed Insights

Google’ın yıllardır ücretsiz olarak tüm kullanıcılara hizmet verdiği PageSpeed Insights aracı ile birlikte sitenizin mobil ve masaüstü sürümlerinin hız performansını öğrenebilirsiniz. 100 puan üzerinden bir değerlendirme yapan PageSpeed Insights, birçok farklı metrikte size sonuçları vermektedir.

Araca yapılan son güncellemeyle birlikte, Lighthouse ile entegreli bir şekilde çalışıyor ve gerçek kullanıcı verilerini göz önünde bulundurarak size sonuçları gösteriyor. Başarılı olduğunuz ve zayıf kaldığınız yönlerinizi sunan Google PageSpeed Insights, size yapabilecekleriniz hakkında “Fırsatlar” başlığı altında detayları da sunmaktadır. Site hızı ölçme araçları arasında en gözde olan PageSpeed Insights, hızınızı arttırma konusunda ipuçları da verebilmektedir.

site-hizi-olcme-araci-google-test-my-site

Google Test My Site

Yine Google’ın bir aracı olan ve ücretsiz hizmet veren araç, mobil site hızınızı çeşitli bağlantı hızlarından test ederek size rapor sunabilmektedir. Geçtiğimiz aylarda güncellenen ve daha kapsamlı veri sunmaya başlayan Test My Site, hem 3G hem de 4G bağlantı hızında mobil site hızı performansınızı ölçümler.

Raporun devamında hangi sayfalarınızın yavaş olduğunu ve neden yavaş olduğunu size sunabilen araç, istediğiniz takdirde sitenizin mobil hız performansıyla ilgili kapsamlı bir rapor oluşturarak da mail adresinize bu raporu gönderebilir.

site-hizi-olcme-araci-gtmetrix

GTmetrix

Google haricinde çalışan ve yıllardan bu yana aktif olarak hizmet veren bir başka site hızı ölçme aracı da GTmetrix’tir. Site hızınızı ölçümleyen ve bir puanlama yapan GTmetrix, sayfanızın toplam boyutunu, sorgu sayısını ve tamamen yüklenme süresini sunmaktadır.

Ayrıca öneriler bölümünde sayfa hızınızı arttırmak için öneriler veren araç, bu bölümde puanlama da yapar. Öte yandan GTmetrix, verdiği önerilerde ne kadar başarılı olup olmadığınızı da size gösterebilmektedir. Waterfall sekmesinde de sayfanız yüklenirken hangi dosyaların geç yüklendiğini ve ne kadar sürede yüklendiğini bir şelale grafiği ile size sunmaktadır.

site-hizi-olcme-araci-pingdom

Pingdom

Site hızınızı ölçmek için kullanabileceğiniz bir diğer araç da Pingdom’dır. Test etme sayfasında sayfanızı tarayacak olan botun hangi konumdan gelmesini istiyorsanız (örneğin Tokyo, Frankfurt, Londra, Washington vs.) seçebiliyorsunuz. Ayrıca Pingdom, site hızınızı etkileyen detaylar hakkında birçok bilgi verir. Başlangıçta performansınız puanlanır ve yanında sayfa yüklenme süreniz, sayfa boyutunuz ve sorgu sayısı gösterilir.

Alt kısımda da sayfa hızınızı önemli ölçüde neyin etkilediği (örneğin görseller, JavaScript dosyaları, stil dosyaları veya HTML boyutu vs.) bir tablo halinde gösterilir. Hemen yanında da bu seçeneklerin ne kadar boyuta sahip olduğu gösterilir. Bu sayede site hızınızı arttırmak için yola nereden başlayacağınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

site-hizi-olcme-araci-batch-speed

Batch Speed

Pek bilinmeyen fakat işlevsel bir site hızı ölçme aracı olan Batch Speed, mobil ve masaüstünde sayfalarınızın hızını analiz eder. Test etmek istediğiniz domaini yazdıktan ve testi başlattıktan sonra Batch Speed aracı, mobil ve masaüstü olmak üzere yazdığınız domaine ilişkin tarama yapmaya başlar ve her sayfanın kendisine ait hız skorunu ortaya çıkarır.

Ayrıca tablo görünümünde sayfaların boyutu ve sorgu sayısı hakkında da bilgi veren araç, bundan hariç olarak da bu sayfaların HTML, CSS, JS ve görsel boyutlarını da ayrı ayrı size sunabilmektedir.

Hazırladığım bu içerikte site hızı ölçme konusunda kullanabileceğiniz 5 araç hakkında bilgi verdim. Siz de aşağıdaki yorum kutucuğunu kullanarak merak ettiklerinizi ve sorularınızı yöneltebilir, tartışma ortamı başlatabilirsiniz.

SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu