SEO

Site Haritası (Sitemap) Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Site haritası, site içerisindeki tüm içerikleri (yazı, görsel, video vs.) bağlantı halinde içinde barındıran ve sitedeki tüm içeriklerin tamamını kısa yoldan Google’a bildirmeyi sağlayan genellikle .xml uzantıya sahip olan bir bilgi dosyasıdır. Site içi SEO çalışmalarında mutlaka kontrol edilmesi gereken önemli bir dosya olan sitemap ile birlikte indekslenme sürenizi artırabilirsiniz. Zira siteniz için oluşturduğunuz bir sitemap dosyası ile Google botlarına sitenizde yer alan tüm içeriklerinizi kısa ve kolay yoldan gönderebilirsiniz.

Site Haritası (Sitemap) Ne İşe Yarar?

SEO terimleri arasında “Sitemap” kelimesinden çevrilerek karşımıza çıkan site haritası, içinde sitenizde yayınlanmış olan tüm içerikleri link halinde barındırır. Google botları, sitenizi ziyaret ettiğinde site haritası yardımıyla tüm linkleri tek bir bölümde görebilir ve daha kolay bir şekilde indexleme işlemini gerçekleştirir.

Bu dosyada yer alan bağlantılardan hariç olarak, son güncelleme tarihleri ve sıklık bilgileri gibi çeşitli bilgiler sayesinde Google botları içeriklerin tek tek ne zaman yayına verildiğini, en son ne zaman güncellendiğini, güncellenme sıklığını ve site sahibi tarafından belirlenen önem miktarının ne kadar olduğunu kolayca görüntüleyebilir.

Bir internet sitesinde site haritası bulunmuyorsa, SEO çalışmalarında önemli bir aşama atlanmış demektir. Bir site haritasına sahip olmayan siteler, SEO uyumluluğu açısından noksandır ve indexlenme/güncellenme konusunda ciddi problemler yaşayabilir. Zira site haritaları, indekslenme ve taranabilme konularında Google botlarıyla aranızdaki bağı kuran bir köprü gibidir. Google botları, siteye geldiği andan itibaren bu dosyayı tarar ve içeriklerinizin ne zaman yayına verildiğini ve en son ne zaman güncellendiğini algılar.

Böylece index hızınız artar, indexlenme sorunu yaşamazsınız. Site haritası kullanmayan bir internet sitesi, sitemap kullanmaya başladıktan sonra index hızındaki ve index sayısındaki farkı kısa sürede gözlemleyebilir.

site-haritasi-olusturma-sitemap-nasil-olusturulur

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site haritası dosyasını oluştururken iki farklı yöntem kullanılabilir. Birincisi, hazır altyapı (WordPress, Joomla vs.) kullanan internet siteleri için hazır olan eklentiler, ikincisi ise üçüncü parti sitemap oluşturma araçlarıdır. WordPress gibi hazır altyapı kullanan siteler, eklenti kütüphanesinde yer alan eklentiler sayesinde sitemap dosyasını kolayca oluşturabilir ve sitemap dosyasını detaylı bir şekilde düzenleyebilir. Ancak hazır bir altyapı kullanmayan ve manuel olarak sitemap oluşturması gereken siteler de üçüncü parti internet siteleri yardımıyla bu dosyayı oluşturabilir ve kullanmaya başlayabilir.

Manuel Olarak Sitemap Oluşturma

Hazır altyapı kullanmayan internet siteleri, sitemap dosyalarını kendileri oluşturmalıdır. Bu işlem için internet üzerinde üçüncü parti olarak çeşitli Sitemap Generator (Site Haritası Oluşturma) araçları bulunmaktadır. Kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan bu araçlar sayesinde sitemap dosyanızı oluşturabilir ve sonrasında düzenleme işlemini de yapabilirsiniz.

Örnek sitemap oluşturma aracı: https://www.xml-sitemaps.com/

Yukarıdaki örnek araç yardımıyla internet siteniz için site haritası (sitemap) dosyanızı oluşturabilirsiniz. Sitenin ana sayfasında yer alan kutucuğa internet sitenizin adresini girin. Daha sonrasında sistem otomatik olarak sitenizdeki tüm URL’leri taramaya başlayacaktır. Bu aşamadan sonra da sitenizdeki linkleri içinde barındıran bir site haritası dosyası indirilmeye hazır olarak size sunulacak. Bu dosyayı indirip sitenizin kök dizinine (public_html veya www) atmanız yeterli olacaktır.

WordPress İçin Site Haritası Eklentisi

WordPress’in eklentiler kütüphanesinde yer alan ve en çok tercih edilen eklentilerinden olan “Google XML Site Haritaları” eklentisi, benim de WordPress altyapı sitelerimde (bu site de dahil) kullandığım bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde dosyamız otomatik olarak oluşturulmaktadır ve eklenti paneli üzerinden dosyamızı detaylı olarak düzenleyebilir, öncelikleri ayarlayabilir ve önem sırasını kendimiz manuel olarak değiştirebiliriz.

Bu eklentiyi edinmek için;

 1. WordPress yönetici panelinizde sol menüde yer alan “Eklentiler” sekmesine gidin.
 2. Ardından “Yeni Ekle” butonuyla eklenti edinme sayfasına gidin.
 3. Sayfada yer alan arama kutucuğuna “Google XML Site Haritaları” yazın.
 4. Daha sonrasında eklentiyi edinmek için “Hemen Yükle” butonuna tıklayın ve eklentinin indirilmesini bekleyin.
 5. Son aşamada da “Etkinleştir” butonuna basın.

Bu aşamadan sonra eklentiniz aktif hale gelecek ve çalışmaya başlayacaktır. Eklentinin ayarlarını yapmak ve site haritası dosyanızı düzenlemek için sol menüdeki “Ayarlar” menüsünden eklentinin ayarlarına gidebilirsiniz. Eklenti ayarlarında da yazı/sayfa türlerinize göre güncelleme sıklığı, önem sırası ve öncelik gibi birçok ayarı yapabilirsiniz.

Eğer WordPress tabanlı sitenizde SEO çalışmalarınız için Yoast SEO veya All in One SEO Pack gibi eklentiler kullanıyorsanız, bu eklentilerin ayar kısmında yer alan bölümlerden de site haritanızı oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Oluşturulan Site Haritasını Google’a Bildirme

Site haritası oluşturma işleminizin hemen ardından yapmanız gereken ilk şey, oluşturduğunuz bu dosyayı Search Console üzerinden Google’a bildirmektir. Aşağıdaki adımları uygulayarak oluşturduğunuz Sitemap (Site haritası) dosyanızı Search Console üzerinden Google’a gönderebilirsiniz;

 1. İlk olarak Search Console’a giriş yapın.
 2. Ardından Site Haritası dosyasını göndermek istediğiniz mülkü seçin.
 3. Devamında sol menüde yer alan “Dizin” sekmesinin altındaki “Site Haritaları” seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan ekranda “Yeni bir site haritası ekleyin” alanına sitemap dosyanızın linkini girin. (Örnek: https://www.anilzengin.com.tr/sitemap.xml)
 5. Son olarak da “Gönder” butonuna basın ve dosyanızı Google’a tanıtın.

search-console-site-haritasi-gonderme

Bu işlemin ardından oluşturmuş olduğunuz dosyanız Google’a gönderilmiş olacak. Google, gönderdiğiniz dosyayı tarayacak ve yavaş yavaş indexleyerek arama sonuçlarında bu URL’leri göstermeye başlayacaktır. Dosyanızı gönderdikten sonra, Search Console üzerinden durumu takip edebilirsiniz. Kısa bir süre boyunca işlenecek olan site haritası dosyanız, Search Console’da “Beklemede” olarak duracaktır. Daha sonrasında dosyanızın işleme süresi dolacak ve dosyadaki tüm URL’ler Googlebot tarafından keşfedilecek, Search Console’da size bu konuyla ilgili bir bilgi gösterilecektir. Yukarıdaki görselde olduğu gibi alt bölümde “Keşfedilen URL sayısı” alanı güncellenecek ve Durum kısmı da otomatik olarak Başarılı şeklinde revize edilecektir.

SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

2 Yorum

 1. yeni başladığım wordpress tabanlı bir kaç internet sitemde manuel olarak aslında eklenti kullanmadan yapmak istedim. Fakat anladım ki baya uğraştırıyor. Bir wordpress tabanlı web sitesi için sitemap oluşturmak için en ideal vermiş olduğunuz bilgi dahilinde eklenti ile yapmaktır. bilgi için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu