SEO Uzmanı

SEO uzmanı, bir internet sitesinin Google veya bir başka arama motorunda hedeflenen anahtar kelimelerde üst sıralarda listelenmesi, kullanıcılara daha fazla görünebilmesi ve daha fazla organik kaynaklı trafik elde edebilmesi için yapılması gereken SEO optimizasyonlarını gerçekleştiren sorumlu kişiye denir. Bir sitenin baştan aşağı Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) operasyonunu ve çalışmaları yürüten kişi olan SEO uzmanı, çalışma yapılacak siteyi belirlenen hedeflere göre ele alır ve yol haritası belirler.

Sektörel ve arama sonuçlarındaki rakiplerin belirlenmesi ve analiz edilmesi, çalışma yapılan sitenin rakiple karşılaştırılması da SEO uzmanı tarafından yapılması gereken önemli bir diğer çalışmadır. SEO çalışmalarını bütünsel olarak ele alması gereken bir SEO uzmanı, bu çalışmaları zaten kapsamlı bir şekilde yürütmelidir. SEO uzmanı, hedefin bir veya birkaç anahtar kelimede Google’da yükselmek olduğunu asla savunmamalı ve bu şekilde bir çalışma yürütmemelidir. Yürütülecek çalışmada ve SEO hedef planında amaç her zaman sektörel sorgulardan ve kullanıcıların kullandığı anahtar kelimeler üzerinden organik trafik elde etmek ve organik trafiği arttırmak olmalıdır.

SEO Uzmanı Anıl Zengin

SEO Uzmanı Anıl Zengin ile İletişim

Projelerinizde benimle birlikte çalışmak ve SEO danışmanlığı almak istiyorsanız, aşağıdaki formda yer alan alanları eksiksiz bir şekilde doldurarak bana gönderebilir veya diğer iletişim kanalları yoluyla bana ulaşabilirsiniz. SEO danışmanlığı sunarak projelerinizde hedeflerinize ulaşmanıza büyük katkıda bulunabilir, organik trafiğinizi arttırabilir, Google’daki görünürlüğünüzü yükseltebilir ve satış/dönüşüm rakamlarınızı arttırabiliriz.

ORGANİK TRAFİĞİNİZİ BİRLİKTE KATLAYALIM!

Formu eksiksiz bir şekilde doldurun, sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğim.


Hiç unutmayın, bir SEO uzmanı mutlaka algoritmalara, neler yapılması gerektiğine ve yeni algoritma güncellemelerine hakim olmalı. Günümüzde internet günden güne değişiyor ve büyüyor. Özellikle de SEO sektörü, her geçen gün farklı bir deneyimle ve yenilikle karşı karşıya kalabiliyor. Örneğin bugün yaptığımızda doğru olan bir çalışma, bir sonraki gün yeni bir güncellemeyle hatalı duruma düşebiliyor. Bunun gibi durumlarda sorun yaşamamak ve gelecekte neler yapılması gerektiğini planlayabilmek için bir SEO uzmanı mutlaka yenilikleri takip etmelidir.

SEO’da nelerin yapılması gerektiğini, artık hangi optimizasyon veya çalışmaların eskiye göre yeteri kadar etkili olmadığını veya olduğunu bilen bir SEO uzmanı, çalıştığı projelerde sonuç alma süresini kısaya indirebilir. SEO’da her ne kadar başarıya uzanma yolu hedefin büyüklüğüne göre uzasa da, SEO uzmanının bilgisine ve yeteneklerine göre de kısalabilir.

Bundan dolayı bir SEO uzmanı mutlaka Google’daki yenilikleri, yeni özellikleri ve fonksiyonları, arama sonuçlarındaki gelişmeleri takip etmeli. Ayrıca Google’ın davranışlarındaki gariplikleri ve yenilikleri, Google algoritma geçmişini ve yeni algoritma güncellemelerini incelemelidir. Özellikle de Google mühendislerine Twitter gibi sosyal medya platformlarından yöneltilen soruları ve bu sorulara mühendislerin verdiği cevaplar takip edilmelidir. Zira örneğin John Mueller gibi Google mühendisleri, Twitter’dan takipçilerinin sorularına yanıt verir ve bu yanıtlarda ipuçları gizlidir.

SEO Uzmanı Görevleri Nelerdir?

 • Ekip olarak çalışabilmek,
 • Kuvvetli iletişim becerisine sahip olmak,
 • Gerektiğinde müşterilerle irtibat kurabilmek,
 • Planlı ve düzenli çalışabilmek,
 • Yeniliklere, beyin fırtınalarına ve çözüm üretmeye yatkın olmak,
 • Müşterilere çalışmalar ve genel durum hakkında rapor sunabilmek,
 • İleri düzey ve uzman düzeyinde SEO projesi yönetebilmek,
 • Site içi SEO (On-Page SEO) hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak,
 • Site Dışı SEO (Off-Page SEO) hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak,
 • Kritik durumları iyi analiz edebilmek ve en doğru kararı verebilmek,
 • İş listesini en iyi sürede tamamlayarak projeleri hızlı yürütmek,
 • SEO trendlerini, gelişmeleri ve yenilikleri takip edebilmek,
 • Google algoritmalarına hakim olmak ve algoritmaların bilincinde hareket etmek,
 • Son ve yeni algoritma güncellemelerini takip edebilmek,
 • SEO’nun gerektirdiği düzeyde İngilizce diline hakim olmak,
 • SEO terimleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak.

SEO Uzmanı Nasıl Yeteneklere Sahip Olmalı?

Kendisine gerçekten “SEO Uzmanı” diyebilen bir kişinin sahip olması gereken bazı mesleki özellikler bulunmaktadır. SEO çalışmalarını tepeden tırnağa bilen, son Google algoritma güncellemelerini ve gelişmeleri takip edebilen, yeniliklerden haber olan ve arama sonuçlarında üst sıralarda listelenmek için neleri & nasıl yapmasını bilen bir SEO uzmanı, projelerinde başarıya ulaşabilir. Bir SEO uzmanı için en önemli kriter, sorumlu olduğu projelerinde belirlenen süre içerisinde hedefe ulaşmaktır.

Sr. SEO Uzmanı Ne Demek?

SEO sektöründe bir süredir var olan, deneyimli, profesyonel olarak bir projeyi tek başına yürütebilen kişiye verilen addır.

Jr. SEO Uzmanı Ne Demek?

SEO sektöründe yeni olan ve öğrenmeye başlamış/profesyonel olmayan düzeyde SEO çalışması yürüten kişiye denir.

SEO Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Günümüzde farklı dijital yayın sektörlerinde görev alan SEO uzmanlarının maaş skalaları da özellikle çalıştıkları kuruma göre değişebilmektedir. SEO uzmanı maaşı, her kurumda SEO uzmanına düşen iş yükü ve yapılacak çalışmaların boyutuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ancak karşılaştırma yaptığımızda günümüzde SEO uzmanı maaşı 4000 TL – 8000 TL arasında bulunmaktadır. Çalışılan kurumun ya da projenin boyutu, hedefler ve yapılacak optimizasyonların detayına göre SEO uzmanı maaşı yukarıdaki fiyat aralığında değişmektedir.

SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu
Kapalı