SEO

SEO Ajansı Nasıl Olmalıdır ve Nasıl Seçilir?

SEO ajansı, bünyesindeki çalışan kadrosuyla markalara hizmet veren, müşterilerinin Google veya diğer arama motorlarındaki performanslarını iyileştirmek amacıyla gereken SEO çalışmalarını yürüten ve bunu belirli ücretler karşılığında gerçekleştiren firmalar ve işletmelerdir. Bir SEO ajansı için temel hedef, müşterinin istekleri ve hedefleri doğrultusunda çalışmaları düzenli bir plana göre yürütmek ve hedeflenen başarıya mümkün olan en kısa sürede doğru bir şekilde ulaşmaktır. Peki bunlardan hariç olarak bir SEO ajansı nasıl olmalıdır ve SEO ajansı seçimi nasıl yapılmalıdır? Hazırladığım bu içerikte bu soruların yanıtını bulabilir ve SEO ajansı tercihinizi buna göre yapabilirsiniz. Böylece projelerinizi güvenilir ellere teslim edip etmeme konusunda daha iyi bir ayrım yapabilir ve gerçekten kaliteli bir SEO firması ile çalışabilirsiniz.

SEO Ajansı Nasıl Olmalı?

SEO ajansı, müşterisinin hedeflerini ve başarı beklentilerini mutlaka karşılamayı amaç olarak edinmeli ve yürüteceği çalışmalarda bunu her zaman göz önünde bulundurmalı. Çalışma yapmak için anlaşacağınız bir SEO ajansı, belli başlı bazı özelliklere sahip olmalıdır. Peki anlaşma yapacağınız bir SEO ajansı nasıl özelliklere sahip olmalı ve SEO ajansının kaliteli olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Aşağıdaki maddeler bu konuda size fikir verecektir;

 • Her şeyden önce bir ajans size güven sağlamalı ve sunacağı hizmeti şeffaf bir biçimde yürütmelidir,
 • SEO ajansı, her şeyden önce müşteriyle sürekli bir iletişim halinde olmalıdır,
 • Tercih edeceğiniz SEO ajansı güçlü referanslara, başarı hikayelerine ve olumlu yorumlara sahip olmalıdır,
 • Çalışılan ajansın temelde iyi bir anahtar kelime araştırması yapması gerekmektedir,
 • Ajans, yürüttüğü SEO çalışmalarını düzenli ve belirlenen bir plana uygun şekilde gerçekleştirmelidir,
 • SEO ajansı, yaptığı çalışmaları size detaylı, grafikli ve anlaşılır şekilde raporlamalıdır,
 • Ajans, her şeyden önce uzman bir ekiple çalışmalı ve alanında uzman kişilerden oluşan bir kadroya sahip olmalıdır,
 • Siteniz hakkında kapsamlı bir analiz yapmadan önce kesinlikle başarı veya süre garantisi vermemelidir,
 • Pazar ve sektör analizi yapmadan hedeflediğiniz başarılara ulaşma hakkında yaklaşık bir bütçe vermemelidir,
 • İçeriklerinizin oluşturulma aşamasında yer alacaksa, size örnek içerikler sunmalı ve okuyucu kitlenizle bu içeriklerin uyuşması gerekir.

Not: Konuyla ilgili olarak Google’ın hazırlamış olduğu “SEO işe alımı nasıl olmalı?” başlıklı videoyu izleyebilirsiniz;

SEO Ajansının Performansını Nasıl Takip Edebilirsiniz?

Aktif olarak SEO çalışmalarınız için hizmet aldığınız ve bir süredir çalıştığınız bir SEO firmasının size nasıl bir katkıda bulunduğunu ölçmek ve ajansın performansını takip edebilmeniz için bazı yollara başvurabilirsiniz. Bu sayede hizmet aldığınız kurumun gerçekten sizi hedeflerinize ulaştırıp ulaştıramayacağını ve verdiği sözlerde ne kadar tutarlı olup olmadığını ölçümleyebilirsiniz. Temelde çok uğraşmadan yapabileceğiniz en basit işlem, Google arama sonuçlarından sitenize gelen organik trafiğin miktarını günlük, haftalık ya da aylık bazda incelemenizdir.

Ajans ile çalışmaya başladığınız süreden bu yana organik trafiğinizde nasıl bir değişim olduğunu Google Analytics’teki Edinme sekmesinin altında yer alan Tüm Trafik raporundan görebilirsiniz. İlgili alanda raporu Organic Search olarak kırıp tarih aralığını belirlediğinizde, organik trafiğinizdeki değişimi görüntüleyebilir ve düşüş/yükselişi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

SEO Ajansı ile Çalışmak Size Nasıl Bir Avantaj Sağlar?

SEO ajansı ile çalışmanın birden fazla avantajı vardır ve gerçekten iyi bir SEO ajansı ile çalıştığınızda bunların ne kadar önemli avantajlar olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Çalıştığınız bir ajans size şu konularda avantaj sağlatabilir;

 1. SEO bütçesini siz belirleyeceğiniz için herhangi bir fazla maliyet sorunu yaşamazsınız,
 2. Sözleşmenizi istediğiniz zaman askıya alabilir ya da tamamen iptal edebilirsiniz,
 3. Tek bir SEO uzmanı yerine kadrolarında birden fazla uzman vardır ve çalışmalarınız daha profesyonelce yürütülür,
 4. Bir ajans ile çalıştığınızdan dolayı eğer varsa o ajansın diğer hizmetlerini de alabilirsiniz (Sosyal Medya Danışmanlığı, Sosyal Medya & Google Reklamcılığı vb.),
 5. Ajans tarafından size yapılacak şeffaf ve anlaşılır raporlamalar ile SEO performansınızı net bir şekilde görebilirsiniz,
 6. Tek bir SEO uzmanı ile karşılaştırıldığında daha tecrübelilerdir, zira müşteri sayıları fazladır ve deneyimli çalışanları mevcuttur,
 7. Size yeni fikirler sunabilir veya dijital pazarlama alanında takıldığınız konularda size yardımcı olabilir,
 8. Başarılı olmayı garanti etmek istediğinizde bunu sözleşmeye ekleyebilir ve ajanstan taahhüt alabilirsiniz,
 9. Firmanızda SEO uzmanı çalışan almak yerine ajansla çalışmak (bazı durumlarda) daha avantajlı ve daha maliyetli olabilir.

SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

Bu sorunun yanıtı hiçbir zaman doğru değildir. İstediğiniz hedeflere ya da başarılara ulaşmak için elbette bir tahmini süre olabilir ama bu konuda asla garanti sağlanamaz. Eğer çalışacağınız SEO ajansı, size “X sürede kesin başarı” gibi bir ifade kullanıyorsa kesinlikle tercih etmemelisiniz.

SEO Ajansı Seçimi Nasıl Yapılır?

Sektörünüz, rakipleriniz, rekabet, sitenizde yürütülen SEO çalışmasının kalitesi, insanların yaptığı arama sorguları ve bu sorgularda yükselmenin zorluğu bu süreyi değiştiren temel faktörlerdir. Ayrıca dış faktör olarak da Google’ın uyguladığı algoritma güncellemeleri bulunmaktadır. Tüm bunlar göze alınıp bakıldığında bir SEO projesi için çalışmanın süresi veya başarıya ulaşma süresi asla kesin olarak ifade edilemez.

Ancak detaylı bir sektör/pazar araştırması yapıldıktan sonra, rakipleriniz analiz edildikten sonra ve site içerisinde yapılacak çalışmalara dair yol haritası çıkarıldıktan sonra bir tahmini süre verilebilir. Onun dışında bu çalışmalar ve analizler yapılmadan kafadan tahminle verilen süreler kesinlikle gerçeği yansıtmaz ve projelerinizde beklediğiniz hedeflere ulaşmanız konusunda ne yazık ki size hayal kırıklığı yaratabilir.

SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

6 Yorum

 1. SEO uzun, maliyetli ve süreklilik gerektiren bir iştir. İnternet üzerinde satılan 10, 100 hatta 1000 TL’lik “paket” adı altında satılan hizmetler yüzünden SEO’cu adı altında saçma sapan bir kavram ortaya çıkmış ve insanların gözünde SEO değer kaybetmiştir.

  Paylaşımınız için teşekkürler.

  1. Kesinlikle, SEO ajansı denilince profesyonel kadrolu ve kaliteli hizmet veren bir kurum geliyor aklımıza ama maalesef işin iç kısmı öyle değil…

 2. Maalesef ki günümüzdeki “bazı” seo ajansıyım diye geçinenler 40 50 100₺ paketler satmaktadır. Yaptıklarıda seo değil backlinktir, ilk önce bunu bilip sonra kendilerine seo “backlink” ajansı diyebilirler. İçerikte gerçekten çok iyi yerlere değinmişsiniz.

  1. Ne yazık ki piyasa şu anda bu şekilde. İyi performans sağlayan, her şeyden önce ödediğiniz paranın karşılığını verebilecek çok az SEO ajansı var. Yorumunuz için teşekkür ederim.

 3. Günümüzde en ufak seo işlemi yapanlar seo ajansıyım, seocuyum diye geçiniyorlar :) Yazınızda belirttiğiniz kriterleri taşıyan ve gerçekten işini yapan herkes seo ajansı olsa keşke. Güzel yazı için teşekkürler.

  1. Gözlemlediğim kadarıyla Türkiye’de hizmet veren SEO ajansları ya da dijital pazarlama ajansları, müşterilerinin beklentilerini karşılayamıyor. Bunun birçok sebebi olabilir ama genel görünüm bu şekilde. Gerçekten iyi hizmet veren ve tavsiye ettiğim 5-10 ajans var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu