SEO

Organik Trafik Nedir ve Nasıl Yükseltilir?

Organik trafik, bir siteye Google veya başka bir arama motoru sonucundan kullanıcıların ziyaret yapmasıyla meydana gelen bir ziyaret çeşididir. Günümüzde hem Türkiye’de hem de dünyada en çok kullanılan arama motoru olan Google için SEO çalışması yaparak sitemizi arama sonuçlarında üst sıralarda listelenmeye hazır hale getirebiliriz. Bu sayede organik trafik yükseltmek mümkün hale gelir ve sitemiz Google üzerinden ziyaretçi edinmeye başlar. Gerçekleşen bu olaya organik trafik adı verilir.

Organik Trafik Nasıl Yükseltilir?

Organik trafik yükseltme için yapılacak en doğru çalışma ve hamle, hiç kuşkusuz ki SEO çalışmalarıdır. Yani oyunu kuralına göre oynamak ve Google’ın sitenize dair beklentilerini karşılayabilmek. Bundan dolayı sitenizde site içi SEO çalışmaları, site dışı SEO çalışmaları ve sektörünüzle, verdiğiniz hizmetlerle veya sattığınız ürünlerle ilgili yüksek kaliteli zengin içerikler üretmek temel kuraldır.

Sitenizi Google’da yaptığı bir sorgu sonucu ziyaret eden kullanıcının temel hedefi, yaptığı sorguya yanıt bulabilmektir ve bunu hızlı ve kolay bir şekilde yapmak istemektir. Google da aynı bu şekilde düşünür. Yani sitenize herhangi bir cihaz üzerinden gelen kullanıcının, bulmak istediği şeyi ona kolayca ve hızlı bir şekilde vermemiz Google için önemli bir kriterdir.

Başlangıçta yapılması gereken temel şey, doğru anahtar kelimelerin tespit ve tercih edilmesidir. İçeriklerinizi, hedef kitlenizi ve hitap edeceğiniz kullanıcı grubuna uygun anahtar kelimeleri tespit etmeniz oldukça önemli! Bundan hariç olarak elbette en önemli konu site içi SEO çalışmalarıdır. Site içerisinde gerçekleştireceğiniz teknik SEO çalışmaları, arama sonuçlarındaki performansınızı büyük ölçüde etkileyen etkendir. Sitenizdeki teknik SEO açısından tüm problemleri çözdüğünüzde veya Google sıralama kriterlerine olabildiğince uyduğunuzda olumlu sonuçlar alacaksınız.

Günümüzde bütün insanlar artık internette ve her yaş grubundan kullanıcı Google gibi arama motorlarını kullanıyor ve bunu büyük ölçüde mobil cihazlardan yapıyor. Mobil cihazların kullanım oranının bu kadar artması, Google’ın da farkında olduğu bir konu. Özellikle 2017 yılından itibaren başlayan “mobil göç”, SEO’da karşımıza yeni sorumluluklar çıkardı. Örnek vermek gerekirse Google’ın mobil öncelikli indekslemeye geçmesi ve mobil sayfa hızının bir SEO kriteri olması ile mobil optimizasyon büyük önem kazandı. Bugüne geldiğimizde de mobil performansınız kötüyse, SEO’da başarı yakalamanız imkansıza yakın bir hale geldi. Bunu da göz önünde bulundurarak mobil optimizasyona gerekli önemi vermemiz gerektiğini anlıyoruz.

Öte yandan SEO’yu etkileyen bir başka önemli faktörlerden biri de kullanıcı deneyimi. Sitenize gelen bir ziyaretçinin sitenizi en verimli, zorlanmadan ve hızlı bir şekilde kullanabilmesi oldukça önemli. Hiç kimse aradığını bulamadığı, geç yüklenen ve basit bir internet sitesinde uzun süre kalmaz ve sayfayı kısa süre içerisinde terk eder. Bundan dolayı böyle bir sorun yaşamamak ve SEO’da başarıya uzanmak için kullanıcı deneyimine yönelik optimizasyonlar yapmak da şarttır.

Organik trafiğinizi yükseltmek için yapmanız gereken SEO çalışmaları hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfama göz atabilirsiniz.

Organik Trafik Neden Önemli?

Organik trafiği bu kadar önemli kılan birden fazla sebep vardır. Her şeyden önce organik trafik elde etmek ve sitemize ziyaretçi çekmek ücretsiz ve maliyetsizdir. İçerik hazırlamak, sitenizi kullanılabilir ve hızlı bir hale getirmek gibi birçok çalışmayı herhangi bir ücret ödemeden kendiniz bile yapabilirsiniz. Doğru ve doğal bir çalışma stratejisi ile birlikte yüz güldüren miktarlarda organik trafik elde edilebilir. Böylece sitemiz arama motorları tarafından ziyaret edilen ve insanların sık sık uğradığı bir internet sitesi haline dönüşebilir.

Maliyet konusundan hariç olarak organik trafik ile hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize ulaşmanız oldukça kolaydır. Günümüzde her insan bir gün içerisinde sık sık Google’ı kullanarak internette sorgulama yapıyor ve siteleri ziyaret ediyor. Yapacağımız SEO çalışması ile biz de Google’da üst sıralarda listelenebilir ve hedef kitlemiz ile potansiyel müşterilerimiz tarafından fark edilir ve ziyaret edilir hale gelebiliriz.

Organik Trafik Nasıl Yükseltilir?

Organik trafik, ücretli trafik ile karşılaştırıldığında hem maliyetli hem de daha kalıcı bir seçenektir. İnsanlar sitenizi ziyaret ettikçe bütçeniz azalmaz veya siteniz olduğu yerden kaybolmaz. Bundan dolayı kalıcı bir şekilde (elbette çalışmaların sürekliliği olursa) ziyaretçi kazanmak ve herhangi bir ücret ödemeden bunu yapmak için en doğru yol Google gibi arama motorlarından elde edilen organik trafiktir.

Markanızın daha fazla kişi tarafından görünür hale gelmesi ve prestij kazanması için Google arama sonuçlarında üst sıralarda listelenmek oldukça önemlidir. Markanızın görünür olması ve diğer rakiplerinizden ön planda listelenmesi, size yeni iş fırsatları da doğuracaktır.

SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

3 Yorum

  1. Organik hit gerçekten bir blogun olmazsa olmazlarındandır. Organik hit ile birlikte sitenin kalitesi her daim yükselmeye devam edecektir. Bilgi ve yönlendirme için teşekkürler.

  2. Harika bir yazı olmuş Anıl hocam. Yeni siteler ve trafik alamayan siteler için güzel tavsiyeler teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu