Haberler ve Yenilikler

İlk Kez Açıklandı: İşte YouTube’un Yıllık Kazancı

Google'ın ana şirketi olan Alphabet, ilk defa YouTube'un gelir rakamlarını açıkladı.

Google ana şirketi Alphabet, ilk kez YouTube ve Google Cloud’ın yıllık gelirlerini açıkladı. Video platformu YouTube, bir önceki yıl (2018) 11 milyar dolardan %36 artışla 2019’da 15 milyar dolarlık reklam geliri sağladı. Google Cloud geliri ise, 2018’deki 5,8 milyar dolardan %53 artışla 2019 yılı için 8,9 milyar dolar oldu.

Alphabet, Pazartesi günü 2019 yılının son çeyrek finans raporunu açıkladı ve bu gelişmeyle birlikte YouTube’un milyarlarca dolarlık bir şirket olduğu bir kez daha kanıtlandı. YouTube platformu, tahmini olarak 2 milyar kullanıcı tarafından kullanılıyor ve bu kazanç rakamına göre de kişi başına 8 dolarlık bir kazanç elde ediliyor.

Ayrıca, YouTube’un reklamcılık dışı geliri de önemli miktarlarda. Şu anda 20 milyondan fazla YouTube Premium ve YouTube Müzik, 2 milyon da YouTube TV abonesi var ve bu da şirkete 3 milyar dolarlık bir gelir sağlıyor.

Dijital pazarlama ve SEO konularındaki tüm yenilikler, gelişmeler ve en yeni haberler için https://www.anilzengin.com.tr/haberler-ve-yenilikler/ sayfasını inceleyebilirsiniz.
SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!
Kaynak
https://www.theverge.com/2020/2/3/21121207/youtube-google-alphabet-earnings-revenue-first-time-reveal-q4-2019
Etiketler

Anıl Zengin

Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. 6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde çeşitli yer aldım. Önce Habertürk SEO ekibinde, sonrasında Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak bulundum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Aslında youtube’un daha çok kazanması gerekmez mi? Dünyada en fazla zaman geçirilen sitelerin başında geliyor. Bu arada youtube dolaylı olarak google’a akıyor bu paralar

    1. Kazanç rakamları bu şekilde, aslında kullanıcı sayısına oranlandığında mantıklı. Yani 1 kullanıcı = 8 dolar kazandırıyor YouTube’a. Dolaylı olarak Google’a akmıyor aslında, ana ve çatı şirket olan Alphabet’e akıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu
Kapalı