SEO

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Düşürmenin 8 Yolu

Hemen Çıkma Oranı yani Bounce Rate, SEO çalışmalarımızda sık sık karşımıza çıkan ve önemsenmesi gereken bir değerdir. SEO performansınızı etkileyen önemli bir metrik olan hemen çıkma oranı, sayfalarınızı ziyaret eden kullanıcıların sayfanızı ne kadar sürede terk ettiğini ifade eder ve ziyaretçilerinizin toplamının ortalamasına göre de bir değer ortaya çıkar. Sayfalarınızı ziyaret eden kullanıcıların sitenizde kalma süresini arttırmak ve hemen çıkma oranını minimum seviyeye indirmek için bazı çalışmaları uygulayabilir ve böylece iyi bir optimizasyonla bu değeri normal ve iyi seviyelere çekebilirsiniz. Hazırladığım bu içerikte hemen çıkma oranını düşürmek için yapabileceklerinizi sıraladım. Bu içeriğe göz atarak siz de hemen çıkma oranınızı ideal seviyelere getirebilir ve SEO performansınızda bir adım daha öne çıkma şansını yakalayabilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir?

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate); sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, sitenize geldiği ilk sayfadan hariç olarak başka sayfalara gitmeme eylemlerinin tüm trafiğe oranlanmasıdır. Hemen çıkma oranı metriği, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların kaçta kaçının geldiği ilk sayfadan başka bir sayfaya gitmeme durumuyla hesaplanır.  Hemen çıkma oranını daha iyi kavrayabilmeniz için şöyle bir örnek verebilirim;

İnternet sitenize 100 kullanıcının geldiğini ve gelen kullanıcılardan 90’ının tek bir sayfayı ziyaret ettiğini, başka bir sayfayı ziyaret etmeden sayfanızı terk ettiğini düşünelim. Geriye kalan 10 kullanıcı ise sitenizde birden fazla sayfa gezmiş olsun. Böyle bir durumda hemen çıkma oranınız %90 seviyesinde olacaktır.

SEO’da Hemen Çıkma Oranı Neden Önemli?

Bounce rate, yani hemen çıkma oranının düşük seviyede olması, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların birden fazla sayfayı ziyaret ettiği ve sitenizde gezindiği anlamına gelir. Bu da, SEO performansınızı olumlu etkiler. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayfalarınız arasında gezinmesi ve sitenizde uzun süre kalması doğrudan SEO çalışmalarınızda başarıya ulaşmanıza katkıda bulunur. Bundan dolayı, SEO’da bir adım daha öne geçebilmek ve başarıya daha da yaklaşabilmek adına hemen çıkma oranı metriğini göz ardı etmemeli ve kullanıcıları sayfalarınızda gezdirebilmek için optimizasyonlar yapmalısınız. Peki hemen çıkma oranı nasıl düşürülür ve hemen çıkma oranı optimizasyonu nasıl yapılır? Yazının kalan bölümünde bu soruların da yanıtını bulabileceksiniz.

Sektörlere Göre Bounce Rate Oranları Ne Durumda?

Hemen çıkma oranı, yani bounce rate, sitenizin içeriğine ve sektörünüze göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, bir blog tutuyorsanız ya da içerikle ilgili bir yayın yapıyorsanız, bounce rate oranınız yüksek seviyelerde olabilir. Çünkü sitenize gelen kullanıcılar, yayınladığınız içeriği okuyacak ve çok büyük ihtimalle de sitenizi terk edecektir. Ama bir e-ticaret sitesine sahipseniz, sitenize gelen kullanıcıların bir ürünü ya da hizmeti satın almak için birden fazla sayfayı ziyaret etme veya diğer ürünlere göz atma ihtimali yüksek olduğu için hemen çıkma oranınız düşük olacaktır. Güncel verilere göre ortalama olarak hemen çıkma oranı sektörlere göre şu şekildedir;

  • Blog odaklı internet siteleri için hemen çıkma oranı ortalaması: %85
  • İçerik odaklı internet siteleri için hemen çıkma oranı ortalaması: %50
  • E-Ticaret siteleri için hemen çıkma oranı ortalaması: %30
  • Hizmet & servis odaklı internet siteleri için hemen çıkma oranı ortalaması: %20
  • Üyelik odaklı (sosyal medya) internet siteleri için hemen çıkma oranı ortalaması: %40

İnternet Sitemin Hemen Çıkma Oranını Nasıl Tespit Edebilirim?

Şüphesiz aklınıza bounce rate oranınızı nasıl görebileceğiniz sorusu da gelmiştir. Sitenizdeki bu metriği öğrenebilmek için trafik takibi yapabileceğiniz bir araç kullanıyor olmanız gerekir. En çok kullanılan ve en popüler olan Google Analytics aracı, hemen çıkma oranı dahil birçok metriği gözlemleyebilmeniz için oldukça önemli bir araçtır ve hemen hemen her site tarafından kullanılır. Google Analytics aracı ile web sitenizin hemen çıkma oranını kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Yapmanız gerekenler:

  1. Google Analytics’i açın ve site mülkünüzü seçin.
  2. Sol menüdeki Edinme menüsüne tıklayın ve açılır sekmelerde Tüm Trafik > Kanallar yolunu izleyin.
  3. Karşınıza gelen ekranda sağ üstten tarih aralığı seçin. (Örneğin, son 30 gün gibi)
  4. Tarih aralığını seçip Uygula butonuna bastığınızda alt bölümde kanallara göre Hemen Çıkma Oranınızı ve toplam Hemen Çıkma Oranı’nı görebilirsiniz.

Not: Hemen çıkma oranı analizi ve optimizasyonu yaparken trafik kanallarınızı ayrı ayrı ele almayı unutmayın. Zira organik trafik yoluyla sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı ile sosyal medya üzerinden sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının site içerisindeki davranışı aynı değildir.

hemen-cikma-orani-bounce-rate-optimizasyonu

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı) Nasıl Düşürülür?

Bounce rate yani hemen çıkma oranını düşürmek için uygulayabileceğiniz bazı optimizasyonlar, iyileştirmeler ve çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmalar, tamamen kullanıcıyı sayfanızda tutmak ve sitenizde daha fazla sayfayı ziyaret etmesini sağlamak için gerçekleştirilir. Aşağıdaki ipuçları ve optimizasyon önerileri, hemen çıkma oranınızı düşürmek için size yardımcı olabilir.

Sayfa Açılış Hızı

SEO açısından vazgeçilmez hâle gelen ve ayrıca, kullanıcılarınızı web sitenizin sayfalarında tutup gezdirmek için önemli bir kriter olan sayfa açılış hızı, hemen çıkma oranı, yani bounce rate, seviyenizi düşürebilmeniz için el atabileceğiniz ilk alan sayılır. Gerçek şu ki hiçbir kullanıcı yavaş yüklenen bir internet sitesinde çok fazla durmaz ve ikinci bir sayfayı gezmez. Özellikle mobil kullanıcıların yavaş bir site ile karşılaşması, sonucun daima sayfayı terk etmek olacağı anlamına gelir. Bundan dolayı, sayfa açılış hızınızı iyi bir seviyeye getirerek kullanıcıların sitenizi hızlı bir şekilde açmasını ve beraberinde gezinmesini sağlayarak bu oranı düşürebilirsiniz.

Mobil Uyumluluk

Mobil kullanım oranı, masaüstü kullanımı tamamen geride bırakmak üzere. Milyonlarca kullanıcının mobil olarak günde birçok internet sitesini gezdiğini biliyoruz. Hal böyleyken siteminizi halen mobil uyumlu hale getirmediyseniz, bu büyük bir sorun . Bunun önüne geçmek için de sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz. Hem daha iyi bir SEO performansı hem de bounce rate oranınızın düşmesi veya ideal bir seviyeye gelmesi için sayfalarınızın mobil uyumlu bir şekilde çalışması önerilir.

Temiz Sayfa Tasarımı

Google, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların aradığı şeyi kolayca bulmasını ve sitenin iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamasını ister. SEO’nun asıl amacı da bu olarak görülebilir. Kullanıcıların yaptığı sorgulara en iyi şekilde yanıt veren ve kullanıcı deneyimi en üst düzeyde olan siteler, arama sonuçlarında üst sıralarda listelenir. Bounce rate oranı tarafından bakacak olursak, sitenizde temiz bir sayfa tasarımına sahip olmanız, göz yormayan ve aranılan şeyin kolayca bulunmasını sağlayan bir tasarım kullanmanız, kullanıcıların sitenizde gezinme ihtimalini artırabilir ve böylece yüksek seviyelerde olan hemen çıkma oranınızın düşüşe veya ideal seviyeye geçmesine yardımcı olabilir.

İniş Sayfası İyileştirmeleri

Landing page, yani varış sayfalarının optimizasyonu bounce rate açısından önemlidir. Varış sayfaları, tüketiciden dönüşüm almaya yönelik hazırlanan web sitesi ana sayfaları ya da bağımsız olarak hazırlanmış sayfalar olarak tanımlanabilir. Kullanıcıların sayfanızı ziyaret ettiğinde karşılaştığı sayfanın mutlaka iyi bir düzene sahip olması gerekir. Hemen çıkma oranı optimizasyonu için kullanıcılarınıza iyi varış sayfaları sunmak, kullanıcıların ilgisini kazanarak birden fazla sayfayı incelemesi ve site içerisinde gezinmesini sağlayabilir. Özellikle aktif olarak sosyal medya üzerinden veya Google Ads üzerinden reklam yayınlıyorsanız, maliyetlerin düşmesi ve daha iyi reklam performansı için mutlaka varış sayfalarınızı optimize etmeniz gerekir.

Kullanışlı 404 Hata Sayfası

Hemen çıkma oranınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz bir diğer çalışma da kullanışlı bir 404 sayfası oluşturmaktır. Diyelim ki bir ziyaretçi sitenizi ziyaret etti fakat geldiği sayfa artık mevcut değil ve 404 hata sayfasıyla karşı karşıya kaldı. Eğer kullanıcıya kullanışlı, farklı bir sayfaya gidebileceği bir 404 hata sayfası tasarımı sunabilirseniz, kullanıcı büyük ihtimalle sayfayı terk etmek yerine 404 sayfası üzerinden başka bir sayfayı ziyaret eder. Bu da hemen çıkma oranınızı olumlu yönde etkiler.

Bunaltmayan Reklam Yerleşimi

Özellikle son zamanlarda kullanıcıların bir sayfayı terk etmesindeki önemli etkenlerden biri de reklam yerleşimleri. Yayıncılar internet sitelerinde reklam yayınlayarak kazanç elde etmek istiyor fakat bunu yaparken kullanıcı deneyimini çoğu zaman göz ardı ediyor. Böylesi bir durumda sayfayı ziyaret eden kullanıcı, düzensiz reklam yerleşiminden dolayı içeriği rahat okuyamıyor veya aradığı şeye yanıt bulamıyor. Böyle olduğunda da kullanıcı sayfayı hemen terk ediyor ve ikinci bir gezinme gerçekleştirmiyor. Bu durumun önüne geçmek için reklam yerleşiminizi iyi ayarlamalı ve özellikle mobil cihazlardan internet sitenizin kolay kullanılabildiğinden emin olmalısınız.

Dış Linklerin Yeni Sekmede Açılması

Sitenizden, başka sitelere verdiğiniz linklerin yeni sekmede açılması, çok dikkat edilen bir faktör olmasa da önemi bulunan bir diğer seçenek olarak görülür. Diyelim ki bir içeriğinizde bir kaynağa link verdiniz ve kullanıcı bu linke tıkladığında yeni sekme yerine var olan sekmede açılıyor. Bu durumda kullanıcı sitenizi terk ederek ilgili linkteki siteye gitmiş olacak ve sitenizde ikinci bir sayfayı ziyaret etmeden başka bir siteye yönlenecek. Bu da bounce rate yani hemen çıkma oranınızı yükseltecektir. Bunun önüne geçmek için harici bir siteye verdiğiniz bağlantılarda target=”_blank” değerini kullanmanız yeterli olur.

Ek Bileşen Kullanımı

Ziyaretçilerinizi sitenizde gezdirmek ve hemen çıkmamalarını sağlamak, yani bounce rate oranını düşürmek için kullanacağınız ek bileşenler de olabilir. Örneğin bir blog sayfasına sahipseniz içeriğin sonunda İlgili İçerikler, Benzer Yazılar, Popüler Yazılar, En Çok Okunanlar gibi ek bileşenler kullanmanız, kullanıcılara daha fazla ilgi çekici içerik sunmanıza olanak sağlar. Bir yazının içinde ya da sitenizin diğer bölümlerinde ilgili içerikleri gören bir kullanıcı, sitenizi terk etmeden önce bu bileşenlerdeki içeriklerden birine daha göz atabilir. Bu çalışma ile hemen çıkma oranınızı düşük seviyelere getirmeniz mümkün olabilir.

SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu