SEO

Hacklink Nedir ve Hacklink Ne İşe Yarar?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hacklink, SEO çalışmalarında karşımıza çıkan ve bir internet sitesine site sahibinin haberi olmadan illegal bir yolla sızılarak, siteden başka bir siteye backlink verilmesi işlemidir. Özetle ele geçirilen bir internet sitesinden, site sahibinin haberi veya izni olmadan başka bir siteye verilen linklerin tamamı hacklink olarak kabul edilmektedir ve dış SEO çalışmalarında sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Hacklink Ne İşe Yarar?

Hacklink, doğal olmayan SEO çalışmalarında (yani black hat SEO) kullanılan bir tekniktir. Bir sitenin hedef anahtar kelimelerdeki pozisyonunu yükseltmek ve rakiplerinin önüne geçmesini sağlamak için yapılır. Böylece hacklink ile beslenen bir site, kısa sürede anahtar kelime pozisyonlarında olumlu sonuçlar alır ancak bu tehlikeli ve riskli bir işlemdir.

Zira Google, bu ve benzeri black hat SEO tekniklerini tespit ettiğinde ağır cezalar verebilmektedir. Hacklink kullanımı, arama sonuçlarından yasaklanma, anahtar kelime pozisyonlarında sert düşüşler ve organik trafik kayıpları gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ayrıca site sahibinin bu linki tespit edip ortadaki illegal duruma dair yasal haklarını kullanması sonucunda hukuki yoldan da olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir.

Hacklink Teknikleri

Genel olarak bakıldığında bir tekniği bulunmamaktadır. Gayet basit ve anlaşılır bir yöntemi vardır. Sitelere illegal yollarla ve site sahibinin haberi olmadan sızma yöntemiyle backlink verilmek istenen siteye link çıkışı yapılır ve böylece işlem tamamlanmış olur.

Ayrıca link çıkışı yapılırken çeşitli stil kodları kullanılarak link gizlenir ve böylece site sahibi neler olup bittiğini çoğu zaman göremez. Siteden çıkan linkleri bir SEO aracı ile takip etmeyen bir site sahibi, kolay kolay bu durumu fark edemez.

Hacklink ve Black Hat SEO

Nasıl Tespit Edilir?

Sitenizden gizli bir link çıkışı olup olmadığını kontrol etmek için Ahrefs, Majestic gibi SEO araçlarını kullanabilir ve sitenizden çıkan linkleri takip edebilirsiniz. Ayrıca bu araçlardan hariç olarak Google Search Console’da yer alan “Bağlantılar” aracı ile de sitenizden çıkan linkleri görebilir ve bilginiz dışında ters bir durum olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Hacklink Neden Tercih Edilir?

SEO’da genelde doğal backlink kazanamayan siteler ücretli linklere başvurur ve bunun için düzenli bir bütçe ayırması gerekir. Ancak ücretli linklerin pahalı gelmesi durumunda daha ucuz ve etkili olduğu düşünüldüğünden dolayı tercih edilmektedir. İnternet sitesi sahiplerinin büyük bölümünün bu tercihi yapmasındaki en büyük etken kesinlikle harcanan paradır.

Örnek vermek gerekirse satın alınacak bir ücretli linke 1000 TL harcama yapılacaksa, hacklink ile bu maliyet 500 TL’ye düşürülebilmektedir. Bundan dolayı da insanlar backlink çalışmalarında bu yönteme başvurmaktadır.

Hacklink Nasıl Şikayet Edilir?

Hacklink kullanan bir internet sitesini (rakibiniz de olabilir) tespit ettiğinizde, bu durumu Google’a bildirebilir ve sitenin ceza alması için eylemde bulunabilirsiniz. Aşağıdaki linki kullanarak konuyla ilgili şikayetinizi yapabilir ve sonuçları bekleyebilirsiniz. Yaptığınız bildirim Google tarafından incelenir ve geçen süre zarfında işleme alınır.

Konuyla ilgili olarak şikayetinizi yapmak için yandaki linki kullanabilirsiniz: https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport?hl=tr&pli=1

SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!
Etiketler

Anıl Zengin

Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. 6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde çeşitli yer aldım. Önce Habertürk SEO ekibinde, sonrasında Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak bulundum. Şu anda da 360 Ajans'ta Head of SEO pozisyonunda birçok farklı projede görev alıyorum.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; adınızı ve soyadınızı, e-posta adresinizi ve internet sitenizi toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu
Kapalı