SEO

Google’ın Zengin Sonuçlar Testi Aracı Güncellendi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Google’ın Zengin Sonuçlar Testi aracı ile, bir sayfanın zengin sonuçlara uyumlu olup olmadığını sorgulamaya imkanımız oluyor. Daha önceden yalnızca masaüstü sürüm için hizmet veren araç, aldığı güncelleme ile birlikte mobil cihazlar için de hizmet vermeye başladı.

Zengin Sonuçlar Testi Aracı’na Mobil Desteği

Google’ın Zengin Sonuçlar Testi aracına eklenen mobil desteği ile, SEO ve arama sonuçları için büyük önemi olan ‘zengin sonuçlar’a mobil sayfamızın uyumlu olup olmadığını öğrenebiliyoruz. Daha önceden masaüstü olarak sorgulama yapan araç, mobil desteği ile Google’ın mobil öncelikli indekslemeye ne kadar önem verdiğini bize anlatıyor.

google-zengin-sonuclar-testi-araci

Artık hem mobil hem de masaüstü için sorgulama yapabildiğimiz araca URL ya da kaynak kodu olarak sitemizi tanıtıyor ve cihaz seçimi yaparak (mobil ya da masaüstü) testi başlatıyoruz. Birkaç saniye sonrasında test sonuçlanıyor ve taradığımız URL’in ya da kaynak kodunun zengin sonuçlara uyumlu olup olmadığını ve eğer uyumluysa da hangi öğeleri barındırdığını görebiliyoruz.

Ayrıca aracın sayfasındaki bilgi kutucuğunda da “Mobil öncelikli indekslemeye geçmiş veya mobil öncelikli indekslemeye hazırlanan siteler için Googlebot Akıllı Telefon seçeneğini, aksi halde Googlebot Masaüstü seçeneğini kullanın.” ifadeleri yer alıyor.

google-zengin-sonuclar-testi-araci-3

Bir sayfa ya da kaynak kod eğer zengin sonuçlara uygun değilse, aşağıdaki görselde olduğu gibi bir ekran karşınıza gelecek. Sonrasında sayfanızda zengin sonuçlarda gösterilmek üzere herhangi bir öğenin olmadığı bilgisi size aktarılacaktır.

google-zengin-sonuclar-testi-araci-2

Google, Twitter’daki Google Webmasters hesabından konuyla ilgili gönderdiği tweette “We’re happy to announce a new desktop / mobile selector to the Rich Results Test 💻📲. The new functionality will help you review your structured data implementation using both user agents to prepare for mobile-first indexing 🙋‍♀️.” ifadelerini kullandı ve kullanıcıların test etmesi için de beta sürümünde hizmet veren Zengin Sonuçlar Testi aracının bağlantısını bıraktı.

Siz de buraya tıklayarak Google’ın yeni Zengin Sonuçlar aracını inceleyebilir ve sayfalarınızı / kaynak kodunuzu hemen test edebilirsiniz.

SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Etiketler

Anıl Zengin

Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. 6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde çeşitli yer aldım. Önce Habertürk SEO ekibinde, sonrasında Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak bulundum. Şu anda da 360 Ajans'ta Head of SEO pozisyonunda birçok farklı projede görev alıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; adınızı ve soyadınızı, e-posta adresinizi ve internet sitenizi toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu