Haberler ve Yenilikler

Google’ın WhatsApp Gruplarını İndekslediği Ortaya Çıktı

Bazı Google arama komutları kullanılarak, arama sonuçlarından yüz binlerce WhatsApp grubu keşfedilebiliyor ve bu gruplara doğrudan katılmak mümkün oluyor. Ayrıca Google'da indekslenen WhatsApp grupları arasında özel gruplar da yer alıyor.

Deutsche Welle’den gazeteci Jordan Wildon, attığı bir tweette “WhatsApp gruplarınız düşündüğünüz kadar güvenli olmayabilir.” ifadelerini kullandı ve belirli Google arama komutları kullanılarak birçok WhatsApp grubuna katılmak için davet bağlantılarının bulunabildiğini açıkladı.

“site:chat.whatsapp.com” arama komutuyla, WhatsApp gruplarına davet bağlantısı oluşturan chat.whatsapp.com domainine yönelik yaklaşık 470 bin arama sonucuna ulaşılabiliyor ve bu arama sonuçları çeşitli WhatsApp gruplarına katılmanızı sağlayan davet bağlantılarından oluşuyor. türk ifşalar

Google’ın herkese açık arama sorumlusu Danny Sullivan, konuyla ilgili kendisine sorulan bir soruya Twitter’dan yanıt verdi ve “Google gibi arama motorları internetteki açık sayfaları listeler. Burada da olan budur. Yani bir sitenin URL’inin herkese açık olarak listelenmesine izin verdiği bir durumdan farklı bir durum yok. Google olarak internet sitelerine istediklerinde arama sonuçlarına eklenmemeleri ve indekslenmemeleri için çeşitli araçları sunuyoruz.” dedi.

Ayrıca WhatsApp sözcüsü Alison Bonny konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “WhatsApp gruplarındaki grup yöneticileri, oluşturdukları bir davet bağlantısını paylaşarak herhangi bir WhatsApp kullanıcısını gruba katılmaya davet edebilir. Aranabilir ve herkese açık kanallarda paylaşılan tüm içerikler gibi internette herkese açık olarak yayınlanan gruplar, diğer WhatsApp kullanıcıları tarafından bulunabilir. Kullanıcıların tanıdıkları ve güvendikleri kişilerle özel olarak paylaşmak istedikleri davet bağlantıları, herkesin erişebileceği bir internet sitesinde paylaşılmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Dijital pazarlama ve SEO konularındaki tüm yenilikler, gelişmeler ve en yeni haberler için https://www.anilzengin.com.tr/haberler-ve-yenilikler/ sayfasını inceleyebilirsiniz.
SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!
türk ifşa

Kaynak
https://www.theverge.com/2020/2/21/21147073/whatsapp-google-group-chat-join-indexing-links-search-privacy-facebook

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

1 Yorum

  1. Bu whatsapp durum özelliğinden nefret ettiğim uygulama. durum paylaşmıyorum, paylaşanınkini de görmek istemiyorum. elim bazen ister istemez gidiyor o yuvarlaklı kısma, onlarca kişinin seyredilmemiş videoları, fotoğrafları artık her ne zıkkımsa duruyor orada. Bu özelliğini kapatmak ve kimseyle muhatap olmamak gibi bir seçeneği yok mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu