Haberler ve Yenilikler

Google: “.gov Uzantısının Sıralamada Bir Avantajı Yok”

Bir sitenin .gov uzantılı alan adına sahip olması, sıralamada bir avantaj sağlıyor mu? Google’dan John Mueller, Twitter üzerinden .gov uzantılı alan adlarının SEO‘da bir avantaj sağlatıp sağlatmadığına dair sorulan bir soruyu yanıtladı. John Mueller, .gov uzantısına sahip olan bir alan adının, arama sonuçlarında bir avantajının olmadığını ve sadece .gov uzantısına sahip olduğu için Google tarafından bir ayrıcalık tanınmadığını belirtti.

Bir .GOV Uzantılı Site, Uzantısından Dolayı Sıralamada Bir Avantaja Sahip Değil

Bilindiği üzere yıllardan beri SEO’da com, net veya org alan adlarının birbirleri arasında bir sıralama avantajı bulunduğu bir şehir efsanesi haline geldi ve bazı alan adı uzantılarının SEO’da avantaj elde ettiği şeklinde asılsız bilgiler lanse edildi. Ancak Google, bir alan adının sahip olduğu uzantı türünün arama sonuçlarındaki hiçbir avantajının veya ayrıcalığının bulunmadığını belirtiyor.

John Mueller’in konuyla ilgili sorulan soruya verdiği yanıtla birlikte, sadece normal alan adı uzantılarının (com, net, org) değil, TLDs (Top Level Domains) yani Üst Seviye Alan Adları olarak adlandırılan .gov, .edu gibi uzantıların da arama sonuçlarında bir avantajının olmadığı bir kere daha Google tarafından belirtilmiş oldu.

Not: Siz de .gov uzantılı bir sitenin arama sonuçlarında avantajlı olduğunu elbet düşünmüşsünüzdür. Burada kullanıcıları ve SEO topluluğunu yanıltan durum, .gov alan adlarının bazı sabit sorgularda sürekli üst sıralarda görünmesidir. Bunun sebebi, alan adının .gov ile bitiyor olması değil, sadece sahip oldukları backlinklerin güçlü ve otoriter kaynaklardan gelmesidir.

Bu konuda ve Google’dan John Mueller ile bir kullanıcı arasında geçen diyalogda bahsedilen konu, .gov uzantılı bir alan adından edinilen backlinkin sıralamada avantaj sağlatıp sağlatmadığı konusu değildir, lütfen okurken yanılmayın.
Dijital pazarlama ve SEO konularındaki tüm yenilikler, gelişmeler ve en yeni haberler için https://www.anilzengin.com.tr/haberler-ve-yenilikler/ sayfasını inceleyebilirsiniz.
SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu