SEO

Google Cezaları Nedenleri ve Kurtulma Yolları

Google cezaları, arama sonuçlarını manipüle etmek amacıyla spam yapan, doğal olmayan yollardan SEO çalışmaları yürüten, kullanıcılara güvenlik sorunları yaratan ve Google kurallarını ihlal eden siteler için uygulanan cezalardır. Google, arama sonuçlarını kaliteli hale getirmek ve kullanıcıları spam yapan, zararlı ve Google kurallarını ihlal eden internet sitelerinden uzak tutarak güvenli bir deneyim yaşatmak için bu cezaları uygulamaktadır.

Google Neden Ceza Verir?

Google, temel amaç olarak kullanıcılarına en iyi siteleri, en hızlı ve doğru şekilde sunmayı hedefleyen bir arama motorudur. Bundan dolayı da rama sonuçlarında listelediği sitelerin kaliteli olmasını ister. Eğer bir site Google’ın kalite politikalarına uymuyorsa aşağıdaki çeşitli cezalar ile cezalandırılır.

Google’ın site sahiplerinden istediği şey şudur; “Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara yaptığı arama sonucuna yönelik cevabı en hızlı, en kolay ve doğru şekilde verin.” İşte Google, bu yönergeye uymayan sitelerin arama sonuçlarında iyi performans göstermesini engellemek ve kullanıcılarına iyi siteler sunmayı sağlamak için cezaları kullanır.

Google Cezaları Nelerdir?

Google Cezaları Nelerdir?

Google, uyguladığı cezaları sebeplerine göre sınıflandırmış ve bu cezalar Google ya da kullanıcılar tarafından adlandırılmıştır ve internet ortamında o isimlerle bilinmektedirler. Her cezanın sebep olduğu bir durum vardır ve bu hatadan dönülmediği süre boyunca cezanın kaldırılması da mümkün değildir.

Google Sandbox Cezası

Bir filtreleme cezası olan Sandbox cezası nedeniyle siteler hit kaybı yaşar ve arama sonuçlarında yüksek seviyede pozisyon kayıpları meydana gelir. Cezanın boyutuna göre site arama sonuçlarından tamamen kaldırılmış da olabilir.

Sandbox cezasının oluşmasındaki en büyük etkenler arasında kısa sürede edinilen aşırı backlinkler, kopya içerik kullanımı, anahtar kelime doldurma (keyword stuffing) gibi hatalı çalışmalar yer almaktadır.

Algoritmik Filtre (-30, -60, -90) Cezaları

Algoritmik filtre cezaları, arama sonuçlarında anahtar kelimelerinizde 30, 60 ve 90 sıra kaybetmenize yol açan Google cezalarıdır. İnternet ortamında -30, -60 ve -90 cezası diye bilinen bu ceza, Google algoritma güncellemeleri ile meydana gelir ve site sahibine herhangi bir uyarı yapılmaz.

Sitenizde yeterli seviyede site içi SEO çalışması yapmıyorsanız veya yaptığınız iç SEO çalışmalarında spam çizgisinde ilerliyorsanız bu cezalardan biriyle cezalandırılabilirsiniz. Ayrıca kalitesiz backlink edinmek ve sahte hit gibi yollara başvurmak da bu cezayı çağıran en büyük etkenler arasındadır.

Cezadan etkilendiğinizde sitenizde çalışmakta olduğunuz hedef anahtar kelimelerde 30-90 pozisyon arasında düşüş yaşarsınız ve doğal olarak organik trafiğiniz büyük oranda düşüşe geçer.

Manuel Spam Cezası

Manuel spam cezası, Search Console panelinizdeki “Manuel İşlemler” sekmesinde görebileceğiniz bir ceza türüdür. Sitenizde spam içerikler barındırıyorsanız ve sitenize gelen backlinkler spam içerikli sitelerden aşırı şekilde geliyorsa bu ceza ortaya çıkar. Diğer cezalara oranla manuel spam cezasından kurtulmanız daha kolaydır.

Manuel spam cezası ile hedef anahtar kelimeleriniz arama sonucunda geriler ve doğal olarak organik trafik kaybı yaşarsınız. Cezadan kurtulduğunuzda “Tüm manuel spam işlemleri iptal edildi” şeklinde bir uyarı alırsınız ve her şeyin yoluna girdiğini anlayabilirsiniz.

Google Bomb Cezası

Google Bomb cezası, önemli ve site sahiplerini korkutan düzeyde bir ceza olsa da, Sandbox kadar etkili ve çıkması zor bir ceza değildir. Arama sonuçlarında üst sıralarda olan kelimelerinizde düzenli şekilde bir düşüş yaşadıysanız sebebi bu cezadır. Cezayı etkileyen en büyük faktörlerden biri, backlink çalışmalarınızda yalnızca hedef anahtar kelimelerinize yönelik link edinmektir.

Ayrıca backlink çalışmalarınızda kalitesiz sitelerden (özellikle spam içerikli sitelerden) link edinmek, aşırı ve birden backlink edinmek gibi sebepler de Google Bomb cezasına sebep olur.

Kopya İçerik Cezası

Kopya içerik cezası, adından da anlaşılacağı üzere sitenizdeki içeriklerin kopya olmasından kaynaklı olarak uygulanan bir cezadır. Google, sayfalarınızda özgün ve kullanıcıların işine yarayacak içerikler kullanmanızı ister ve bunu bir SEO faktörü olarak uygular. Eğer sitenizdeki sayfalarda özgün içerikler kullanmak yerine sağdan soldan aldığınız içerikleri kullanmak bu cezanın ana sebebidir.

Kopya içerik cezası ile birlikte arama sonuçlarında hedef anahtar kelimelerde gerileme, arama sonuçlarından tamamen kaybolma ve doğal olarak da organik trafik kaybı meydana gelir.

Google Tam Spam Cezası

Google cezaları arasında tam spam cezası, alabileceğiniz en büyük Google cezasıdır. Siteniz genelinde eğer kopya içerik kullandıysanız ve site içerisinde tamamen spam odaklı bir iç SEO çalışması sürdürüyorsanız, tam spam cezası sizin için uygulanır.

Cezanın uygulanmasıyla birlikte anahtar kelimelerinizde tamamen düşüş yaşarsınız ve doğal olarak organik trafik kaybı meydana gelir.

Google Cezaları Hangi Sebeplerden Dolayı Uygulanır?

Google cezaları hiçbir siteye durduk yere verilmez ve elbet bir sebebi vardır. Aşağıdaki maddeler sitenizin Google cezası almasına sebep olabilir;

 • Site içerisinde kopya içerik kullanımı,
 • Google Politikaları’na aykırı olarak (yetişkin içerik, kumar, uyuşturucu vs.) içerik yayını yapmak,
 • Anahtar kelime doldurma (keyword stuffing) işlemi,
 • Site genelinde sayfalarda zayıf içerik (thin content) kullanımı,
 • Gizleme yoluyla sitenizde bazı şeyleri gizlemek ve bu yollara başvurmak,
 • Kullanıcılara hiçbir faydası olmayan içerikler kullanmak,
 • İçeriğinde spam olan sayfalara sahip olmak,
 • Sitenizden zararlı ve kalitesiz sitelere çıkan linkler,
 • Sitenize zararlı ve kalitesiz yerlerden gelen linkler,
 • Mobil sürümde kullanıcılara gizlice yönlendirme uygulama,
 • Sosyal mühendislik içerikli ve kullanıcıları aldatıcı yöntemlere başvurmak,
 • Sitenize aşırı miktarda link edinmek,
 • Sitenize benzer anahtar kelimeler üzerinden sürekli olarak link edinmek,
 • Hacklenmiş, ele geçirilmiş ya da saldırıya uğramış siteye sahip olmak,
 • Sahte hit gibi yollara başvurmak,
 • Sunucu taraflı sürekli olarak yaşanan problemler,
 • Alakasız backlink profiline sahip olmak,
 • Başlıklarda ve açıklamalarda aşırı anahtar kelime kullanımı,
 • Site içerisindeki kırık linklerin artış göstermesi,
 • Doğal olmayan ve otomatikleşmiş bir şekilde backlinkler edinmek,
 • Gerçek kişiler tarafından gönderilmeyen spam yorumlar.

Google Cezaları Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Google’ın uyguladığı cezalardan herhangi birini hiç almamak için yapılması gereken aslında tek bir şey vardır: kaliteli olmak. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara iyi bir deneyim sunmak, hem Googlebot hem de insanlar için sitenizi optimize etmek, teknik SEO iyileştirmelerini yerine getirmek ve Google politikalarına uygun bir site olmak yeterli olacaktır.

Bu çizgide doğru bir şekilde ilerleyen bir internet sitesi, Google cezalarıyla hiç tanışmaz ve tamamen doğal yolla Google arama sonuçlarında ziyaretçilerin karşısına çıkmayı sürdürür.

Google Cezasından Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Google Cezalarından Kurtulma Yolları Nelerdir?

Google cezalarından kurtulmak için yukarıdaki “Google Cezaları Hangi Sebeplerden Dolayı Uygulanır?” başlığında yer alan ifadelerin tersini uygulamak gerekmektedir.

Sitenizi Screaming Frog SEO Spider veya DeepCrawl gibi bir SEO aracıyla tarayıp çıkan sonuçlardaki problemleri iyileştirmeniz ve teknik SEO açısından mümkün olan en iyi seviyeye gelmeniz gerekmektedir. Bunlardan hariç olarak da sitenizdeki içerikleri tamamen özgün, kaliteli ve zengin hale getirmek oldukça kritik bir öneme sahiptir.

Ayrıca sitenizin Google Politikaları’na bağlı kaldığını ve sitenizde illegal, politika dışı ve Google’ın istemediği herhangi bir şeyin olmadığından da emin olmalısınız.

Aldığınız ceza sonrasında sitelerinizde yapacağınız iyileştirmelerin ardından inceleme süreci başlar ve sitenizin durumuna göre cezadan kurtulma gerçekleşir. Böylece arama sonuçlarında hedef anahtar kelimelerinizdeki pozisyonlarınızı yeniden kazanma ve bununla bağlantılı olarak organik trafiğinizi arttırma fırsatı yakalayabilirsiniz.

SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

2 Yorum

 1. Google cezalandırmaları ile ilgili oldukça bilgilendirici bir makale olmuş. Makaleniz için teşekkürler. Cezalar ile ilgili sormak istediğim bir soru var. Mesela 5 sene önce kapattığım bir sitemde yayınladığım yazıları bugün bir site açıp yayınlarsam kopya içerik cezası alır mıyım? Aynı şekilde index ile ilgili olarak merak ettiğim bir konu daha yazıları girerken 5 sene öncesindeki yazdığım tarihleri mi girmeliyim yoksa yeni tarihli mi yayınlamalıyım? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. İndekslenmiş olan yani Google dizininde yer alan içerikleri kendi sitenizde yeniden kullanmak duplicate content sorunu yaratır. Bundan dolayı hiç eski içeriğe başvurmadan sıfır ve zengin bir içerik kullanmanız çok daha faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu