SEO

Gizli Anlamsal İndeksleme (LSI) Tekniği Nedir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Gizli anlamsal indeksleme; Googlebot tarafından kullanılan, anahtar kelimeler ve terimler arasındaki anlamsal ilişkiyi tespit etmek amacı taşıyan bir yöntemdir. Özellikle SEO çalışmalarımızda içeriklerimizi hazırlarken aklımızın bir köşesinde bulundurmamız gereken LSI tekniği ile, bir içerik üzerinden birbirine yakın ve anlamsal olarak ilişkili kelimelere hitap edebiliriz. Gizli anlamsal indeksleme, internette karşımıza LSI (Latent Semantic Indexing) olarak da çıkmaktadır.

LSI tekniğine uygun içerik hazırlamak için en önemli konu anahtar kelimeler ve anlatılan konu arasındaki bağı kavrayarak ilgili terimlerle ilişkilendirerek yazıyı kaleme almak. Çünkü Google, yayınladığınız içeriğin ne kadar faydalı/yararlı olduğunu ölçümleyerek bu içeriğin insanların hangi ihtiyaçlarını karşıladığını anlamlandırmaya çalışır ve hangi sorgularda bu içeriği göstermesi gerektiğini tespit eder.

LSI Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Birbirleriyle bağlantılı ve ilişkilendirilebilen anahtar kelimeleri tespit etmek, içeriklerinizi oluşturma aşamasındaki ilk dikkat etmeniz gereken noktadır. Doğru anahtar kelimeler ile nokta atışı yapabilir ve sitenize yüksek trafik kazandırabilecek içerikler oluşturabilirsiniz. Peki LSI (Latent Semantic Indexing) tekniğiyle uyumlu anahtar kelimeleri nasıl tespit edebilirsiniz?

Google Arama Sonuçları

Gizli anlamsal indeksleme (LSI) anahtar kelimelerin tespiti için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Ancak en kolay ve hızlı bir şekilde kullanabileceğiniz yöntem, Google arama sonuç sayfasında yaptığınız sorgu sonrası sayfanın en altında karşımıza çıkan “ilgili aramalar” bölümüdür. Örneğin aşağıdaki görselde “SEO” kelimesinin arama sonuç sayfasında yer alan ilgili aramaları görebilirsiniz.

Gizli Anlamsal İndeksleme (LSI) Tekniği Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

LSIGraph Generator Aracı

Ücretsiz ve basit bir kullanımı olan LSIGraph Generator ile gizli anlamsal indeksleme kelimelerini tespit edebilir ve içeriklerinizde kullanabilirsiniz. Ekrandaki kutucuğa ana anahtar kelimelerinizi yazarak “Generate” butonuna basın ve sonrasında çıkan sonuç ekranında önerilen ve anahtar kelimelerinize alakalı olan kelimeleri kullanabilirsiniz.

Gizli Anlamsal İndeksleme (LSI) Tekniği Kelime Araştırması

Google Ads’te yer alan ücretsiz bir araç olan Anahtar Kelime Planlayıcısı ile anahtar kelime araştırmasında bulunabilirsiniz. Tüm kullanıcılara ücretsiz bir şekilde hizmet veren araç ile yeni anahtar kelime araştırması yapabilir ve LSI tekniğiyle doğrudan uyumlu kelimeleri tespit edebilirsiniz.

Gizli Anlamsal İndeksleme (LSI) Kelime Araştırması

Yukarıdaki örnekte görebileceğiniz gibi “Cumhurbaşkanı” kelimesini eklediğimizde, otomatik olarak bize “Recep Tayyip Erdoğan” önerisi yapılıyor. Çünkü iki kelime birbiriyle bağlantılı ve LSI tekniği tam olarak böyle çalışıyor.

Gizli Anlamsal İndeksleme (LSI) İçeriği Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • İçeriğinizi oluştururken temel hedefin ana anahtar kelime olduğunu unutmayın.
  • Sayfanızın URL’inde LSI anahtar kelimelerinizi kullanabilirsiniz.
  • Sayfanızın meta başlık etiketlerinde LSI kelimelerini kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Sayfanızın meta açıklamasında LSI kelimelerini kullanmayı unutmayın.
  • Sayfanızın heading başlık etiketlerinde LSI anahtar kelimelerini kullanın.
  • Sayfanıza site içerisinden verdiğiniz dahili bağlantıların anchor etiketinde (çapa metin) LSI anahtar kelimelerini kullanın.
SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Etiketler

Anıl Zengin

Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. 6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde çeşitli yer aldım. Önce Habertürk SEO ekibinde, sonrasında Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak bulundum. Şu anda da 360 Ajans'ta Head of SEO pozisyonunda birçok farklı projede görev alıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; adınızı ve soyadınızı, e-posta adresinizi ve internet sitenizi toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu