COVID-19 Schema.org İşaretlemesi: SpecialAnnouncement - Anıl Zengin
Haberler ve Yenilikler

COVID-19 İçin Özel Schema.org İşaretlemesi: SpecialAnnouncement

Tüm dünyayı etkisi altına alan, yüz binlerce insanın enfekte olmasına ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan COVID-19 virüs salgınıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Yayınlanan yeni ve özel “SpecialAnnouncement” adlı Schema işaretlemesi, COVID-19 ile ilgili duyuruları işaretlemeye olanak sunuyor.

Arama motoru Bing, COVID-19 ile ilgili özel duyurular ve bilgiler için yeni bir Yapılandırılmış Veri (Schema) İşaretlemesi kullanmaya başladı. Tasarlanan ve yayına alınan yeni veri işaretlemesi, aşağıdaki gibi duyurular için kullanılıyor;

 1. Yerel işletmeler için özel çalışma saatlerini ve kapanış saatlerini bildirmek,
 2. Risk değerlendirme ve test merkezleri hakkında bilgi verme,
 3. Seyahat kısıtlamaları, seyahat yasakları ve yönergeler sunma.

SpecialAnnouncement” adı yeni ve özel veri işaretlemesi, Schema.org tarafından tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisiyle ilgili acil duyurular ve bilgilendirmeler için geliştirildi. Yeni işaretlemeyle birlikte ilk kullanımı uygulayan arama motoru Bing; yerel işletmelerden, hastanelerden, okullardan, devlet dairelerinden, eczanelerden ve SpecialAnnouncement adlı yeni Schema.org işaretlemesini kullanan diğer kuruluşlardan özel duyuruları görüntülemeye başladı.

SpecialAnnouncement işaretlemesiyle birden fazla bilgi sunulabiliyor. Schema.org, aşağıdaki özelliklerin azami olarak işaretlemeye dahil edilmesini öneriyor;

 • Ad,
 • Metin,
 • Yayınlanma Tarihi,
 • Sona Erme Tarihi (Varsa),
 • URL,
 • Kategori.

Yeni veri işaretlemesine dahil edilebilecek diğer tüm olası özellikleri aşağıdaki görselde görüntüleyebilirsiniz;

SpecialAnnouncement-Schema-isaretlemesi
Yeni SpecialAnnouncement veri işaretlemesinin Schema.org görüntüsü

Sağlık Kuruluşları İçin Yayılma İstatistikleri İşaretlemesi

Ülke, eyalet/il, idari bölge ve şehir düzeyindeki devlet sağlık kurumları, hastalığın yayılma istatistiklerini yeni işaretleme ile “diseaseSpreadStatistics” şeklinde işaretleyebilir.

diseaseSpreadStatistics
diseaseSpreadStatistics veri işaretlemesinin Schema.org görüntüsü

Risk Değerlendirme ve Test Merkezleri İçin İşaretleme

Risk değerlendirmeleri ve test merkezleri hakkında bilgi yayınlayan sağlık kuruluşları ve devlet sağlık kurumları, iki yeni işaretleme türünü kullanabilir: gettingTestedInfo ve CovidTestingFacility işaretlemeleri. Bing de bu işaretlemeyi kullanıcılar yakınlardaki test ve sonuç bilgilerini aradığında, daha fazla ayrıntı görüntüleyebilmeleri için kullanacak.

gettingTestedInfo
gettingTestedInfo veri işaretlemesinin Schema.org görüntüsü

 

CovidTestingFacility
CovidTestingFacility veri işaretlemesinin Schema.org görüntüsü

Bing, görüntülenecek ve geçerli sayılacak test bilgilerini onaylarken aşağıdaki kriterleri kullanıyor;

 1. Site, tanınmış bir sağlık tesisi veya devlet sağlık kurumu için resmi bir site olmalı,
 2. GettingTestedInfo işaretlemesi, belirtilen test lokasyonunda test yapılmadan önce hangi değerlendirmenin gerekli olduğunu belirten bir web sayfasına referans vermeli,
 3. Test yapan tesis bilgileri, sağlayıcı veya ajansla ilişkilendirilmiş URL’lere ve tesis konumlarına sahip olmalı,
 4. Diğer/bilinmeyen sağlayıcıların tesislerinin listelenmesi desteklenmez.

Seyahat Kısıtlamaları ve Yasakları İçin İşaretleme

Resmi makamlar, seyahat acenteleri, havayolu şirketleri, oteller ve seyahat kısıtlamaları hakkında bilgi yayınlayan diğer seyahat sağlayıcıları ise iki yeni işaretleme türü kullanabilir: travelBans ve publicTransportClosuresInfo işaretlemeleri.

Bu işaretleme, güncellenen seyahat saatleri, kapanış saatleri ve durumları ve seyahat yönergeleri hakkında daha fazla bilgi sağlamak için kullanılmakta.

travelBans
travelBans veri işaretlemesinin Schema.org görüntüsü

 

publicTransportClosuresInfo
publicTransportClosuresInfo veri işaretlemesinin Schema.org görüntüsü

Bing, bu işaretlemeyi geçerli olarak kullanmak için seyahat kısıtlamalarını onaylarken aşağıdaki kriterleri kullanıyor;

 1. Site, tanınmış bir devlet kurumu, seyahat acentası, havayolu, otel veya diğer seyahat sağlayıcıları için resmi bir site olmalı,
 2. Lokasyon, seyahat yasağı veya toplu taşıma kapatması için özel olmalı,
 3. Özel duyurunun adı, yasak veya kapanış bilgilerini açıklayan web sayfasında kolayca bulunabilmeli,
 4. Özel duyuru, mutlaka yayınlandığı tarihi ve geçerlilik süresi (varsa) içermeli.
Dijital pazarlama ve SEO konularındaki tüm yenilikler, gelişmeler ve en yeni haberler için https://www.anilzengin.com.tr/haberler-ve-yenilikler/ sayfasını inceleyebilirsiniz.
SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!
Kaynak
https://schema.org/SpecialAnnouncementhttps://www.searchenginejournal.com/bing-supports-new-schema-markup-for-covid-19-special-announcements/356778/

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu