Haberler ve Yenilikler

Chrome’dan Yavaş Siteleri İlgilendirecek Önemli Güncelleme

Google, bilindiği üzere yavaş yüklenme hızına sahip web sitelerini arama sonuçlarında arka planda tutmaya ve kullanıcılarla mümkün olduğunca buluşturmamaya çalışıyor. SEO çalışmalarını da doğrudan etkileyen bir faktör olan sayfa açılış hızı, web site sahiplerinin önem vermesi gereken en önemli konular arasında. Özellikle mobil sayfa açılış hızının mobil kullanım oranıyla doğru orantıda değer kazanması, web site sahipleri için bir sorumluluk haline gelmiş durumda. Son olarak da Google’ın dünya genelinde en çok kullanılan tarayıcısı Chrome’a getireceği yeni bir özellik, yavaş açılan sitelerin henüz yüklenme aşamasındayken kullanıcılara sitenin yavaş yükleneceği bir uyarı ile söylenecek.

google-chrome-hiz-guncellemesi

Sitenin Yavaş Yüklendiği Kullanıcıya Bir Uyarı İle Belirtilecek

Hız, Google için temelden beri oldukça önemli bir faktör ve arama sonuçlarında rakiplerinizi geride bırakabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz bir optimizasyondur. Özellikle son yıllarda Google için önemli bir hal alan sayfa açılış hızı, günümüzde SEO çalışmalarında oldukça önemli bir kriter oldu. Son olarak Chromium Blog’da yayınlanan içeriğe göre Google, Chrome tarayıcısını kullanan kullanıcılar için girmek istedikleri sitenin yavaş yükleneceğine dair bir uyarı gösterecek. Yüklenme ekranında girilecek sitenin yavaş çalışan bir site olduğuna dair bir uyarıyla kullanıcılarınızı buluşturmak, elbette trafik ve presti kaybı yaşamanıza sebep olacaktır.

Her şeyden önce SEO çalışmalarınızda olumlu sonuçlar almak için başta mobil sayfa açılış hızı olmak üzere, sitenizin tüm sayfalarının hızlı bir şekilde yüklenip çalışması oldukça önemli ve kritik bir durumdur. Chrome’a eklenecek olan bu yeni özellik ile birlikte kullanıcılara kötü bir izlenim bırakmamak ve trafik kaybı yaşamamak için sayfalarınızı optimize etmeli ve içeriğinizi tüm cihazlarda hızlı yüklemelisiniz. Zira bu uyarıyı gören bir kullanıcı sayfanızın yüklenmesini beklemeyecek ve doğrudan sayfayı terk edecektir.

Dijital pazarlama ve SEO konularındaki tüm yenilikler, gelişmeler ve en yeni haberler için https://www.anilzengin.com.tr/haberler-ve-yenilikler/ sayfasını inceleyebilirsiniz.
SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!
Kaynak
https://blog.chromium.org/2019/11/moving-towards-faster-web.html

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu