Chrome SEO Eklentileri: Ücretsiz 12 Yardımcı Eklenti - Anıl Zengin
SEO

Chrome SEO Eklentileri: Ücretsiz 12 Yardımcı Eklenti

SEO çalışmalarını yürütürken elbette çeşitli araçlara başvuruyor ve normalde manuel olarak yapılan ve zaman alan birçok işi daha kolay bir şekilde çözüme kavuşturuyoruz. Kullandığımız SEO araçları ile site içi SEO (iç SEO) ve site dışı SEO (dış SEO) çalışmalarımızı daha hızlı ve verimli olarak yürütebiliyoruz. Hazırladığım bu içerikte, SEO çalışmalarımızı hızlandıracak ve yardımcı olacak Chrome SEO eklentileri listesi oluşturdum. Chrome SEO eklentileri ile birlikte doğrudan tarayıcı üzerinden SEO çalışmalarınıza verimlilik ve hız katabilirsiniz. İşte SEO çalışmalarınıza yardımcı olabilecek Chrome SEO eklentileri…

Chrome SEO Eklentileri ile Çalışmalarınıza Hız ve Verimlilik Katın

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı bilindiği üzere Google Chrome ve hepimiz aktif olarak kullanıyoruz. Chrome’un eklenti desteği ve hem kullanıcıların hem de markaların oluşturduğu eklentiler ile SEO çalışmalarımıza hız ve verimlilik katabiliyoruz. Aşağıda listelenmiş bir şekilde Chrome SEO eklentileri bulunuyor ve. Çeşitli amaçlara hizmet eden bu eklentileri ücretsiz bir şekilde tarayıcınıza ekleyerek çalışmalarınızda aktif olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede SEO projelerini yönetirken hem zamandan tasarruf yapabilir, hem de birçok çalışmayı, analizi veya incelemeyi kolaylıkla yapabilirsiniz.

SEOquake

chrome-seo-eklentileri-seoquake

Hızlı bir site içi SEO denetlemesi yapmanızı sağlayan ve incelenen siteye dair çeşitli veriler sunan bir eklenti olan SEOquake, ayrıca Google arama sonuçlarında da kullanılabiliyor ve doğrudan SERP üzerinden sitelere dair çeşitli verileri gösterebiliyor.

Anahtar kelime yoğunluğu, meta title ve meta description kontrolleri, canonical kontrolü, AMP uyumluluğu, heading etiketleri, resim alt etiketleri, site içi linklemeler, sosyal medya istatistikleri ve daha birçok veri ücretsiz olarak SEOquake eklentisi ile kullanıcılara sunulmaktadır.

Chrome için SEOquake eklentisini kurmak için tıklayınız

Tag Assistant

chrome-seo-eklentileri-google-tag-assistant-eklenti

Google tarafından ücretsiz olarak sunulan bir Chrome eklentisi olan Tag Assistant ile bir sitede kullanılan Analytics, Tag Manager, Dönüşüm İzleme, Google Remarketing, Doubleclick vb. gibi kodların düzgün çalışıp çalışmadığını kolaylıkla test edebilir ve hataları gözden geçirerek düzeltebilirsiniz. Bir kodla ilgili yeşil, gri, mavi, sarı ve kırmızı gibi çeşitli renklendirmeleri eklenti otomatik olarak yapıyor. Her rengin kendine özgü bir anlamı mevcut. Örneğin, yeşil renkteyse sorunsuz, mavi renkteyse düzeltilmesi gereken noktalar mevcut ve eğer kırmızı renkteyse de kod kritik hatalar barındırıyor ve çalışmıyor şeklinde. Her dijital pazarlama uzmanının ve SEO uzmanının kullanması gereken önemli bir yardımcı eklentidir.

Chrome için Tag Assistant eklentisini kurmak için tıklayınız

Ampvalidator

Bilindiği üzere SEO çalışmalarında AMP teknolojisi önemli rol oynamaya başladı. Google’ın sunduğu bir mobil teknoloji olan AMP ile, mobilden giriş yapılan sayfalar çok daha hızlı çalışıyor ve kullanıcılara çok iyi bir deneyim sunuluyor. Chrome için Ampvalidator eklentisi de bir sitenin AMP uyumluluğunu kontrol ediyor. İncelenen bir sayfanın AMP sürümü mevcutsa, eklentinin simgesi yeşil renge bürünüyor. Eğer sayfanın AMP sürümünde bir uyarı veya hata bulunuyorsa da bu maddeler listeleniyor ve detaylar sunuluyor. Kontrol edilen sayfa sorunsuz çalışan geçerli bir AMP sürümüne sahipse de doğrudan eklenti simgesine tıklayarak sayfanın AMP sürümü açılabiliyor.

Chrome için Ampvalidator eklentisini kurmak için tıklayınız

Image Size Info

chrome-seo-eklentileri-image-size-info

Sayfa açılış hızı, SEO çalışmalarında oldukça önemli hale gelen kritik bir sıralama faktörü. Hal böyle olunca da resim boyutları gibi bazı noktalara dikkat etmek ve optimize etmek gerekiyor. Image Size Info eklentisi, bir sayfadaki resimler hakkında detaylı ve hızlı bilgi sunuyor. Resmin boyutu, büyüklüğü, adı ve uzantısı gibi çeşitli detayları hızlı bir şekilde sunan eklenti, böylece kod üzerinden uğraşmadan sayfadaki resimlerin tüm detaylarını bir arada kolayca görebilmeyi sağlıyor.

Chrome için Image Size Info eklentisini kurmak için tıklayınız

Check My Links

chrome-seo-eklentileri-check-my-links

SEO çalışmalarında önemli bir konu olan site içi linklemelerinizi bu eklenti ile kontrol edebilir ve kırık bağlantılarınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Bir sayfanızdaki iç linkleri tamamen tarayan eklenti, sonrasında linklerin durumu hakkında hızlı bir bilgi veriyor. Hangi linklerin kırık olduğunu, hangi linklerin geçerli bir şekilde sorunsuz çalıştığını ve toplam link sayılarını sunan eklenti, tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Her SEO uzmanının kullanması gereken önemli bir yardımcı eklentidir.

Chrome için Check My Links eklentisini kurmak için tıklayınız

PageSpeed Insights

Google’ın ücretsiz olarak sunduğu bir araç olan PageSpeed Insights’ın Chrome eklentisi ile birlikte bir sitenin mobil ve masaüstü hız skorlarını hızlı ve kolay bir şekilde anında görüntüleyebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca eklenti ile yaptığınız hız sorgulamasının ardından mobil ve masaüstü platformlarda site hızınızı artırmak için ne yapmanız gerektiğine dair ipuçlarını da görüntüleyebilirsiniz.

Chrome için PageSpeed Insights eklentisini kurmak için tıklayınız

SimilarWeb

chrome-seo-eklentileri-similarweb

Dijital pazarlama ve SEO çalışmalarında kullanılan bir araç olan SimilarWeb’in Chrome eklentisi ile birlikte web sitelerinin trafik bilgisi, trafik kanalları, organik trafik detayları ve daha birçok ziyaretçi metriği dahil olmak üzere birçok veriyi görüntüleyebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak sunulan eklenti ile birlikte dilediğiniz bir sitenin (eğer veri mevcutsa) birçok metriğini gerçeğe yakın net sonuçlar ile görebilirsiniz.

Chrome için SimilarWeb eklentisini kurmak için tıklayınız

Alexa

chrome-seo-eklentileri-alexa

Özellikle forumlarda ve bazı SEO topluluklarında çok fazla dile getirilen bir araç olan Alexa’nın Chrome eklentisini kurarak bir sitenin trafiğine dair çeşitli bilgileri tek bir panelden hızlı bir şekilde görüntüleyebilir, Alexa’nın kendi altyapısında yaptığı değerlendirme ile de Alexa değerini hem global hem de ülke bazında inceleyebilirsiniz.

Chrome için Alexa eklentisini kurmak için tıklayınız

Lighthouse

chrome-seo-eklentileri-lighthouse

Sayfa hızının SEO için kritik bir önemi olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle tepe noktaya ulaşan mobil kullanım oranı ve Google’ın mobil öncelikli indekslemeye geçişi sonrasında mobil sayfa hızı daha da önem kazandı. Google, ücretsiz olarak sunduğu Lighthouse aracı ile de bir sitenin mobil performansını kapsamlı bir şekilde ölçmemize, hataları ve problemleri ortaya çıkarmamıza olanak sunuyor. Bir sitenin mobil performansı, PWA kullanımı, SEO uyumluluğu ve kullanılabilirliği hakkında kapsamlı bir analiz yapan Lighthouse aracı, performans iyileştirmesi aşamasında hayat kurtarıcı bir yardımcı eklentidir.

Chrome için Lighthouse eklentisini kurmak için tıklayınız

Redirect Path

chrome-seo-eklentileri-redirect-path

SEO’da HTTP durum kodları, bilindiği üzere dikkat edilmesi gereken ve mutlaka belirli aralıklarla takip edilmesi gereken önemli bir madde. Hal böyle olunca bir sayfanın durum kodunu incelemek için üçüncü parti sitelere/uygulamalara başvurmak zorunda kalınabiliyor. Redirect Path eklentisi, bir URL’in durum kodunu anında eklenti üzerinden gösteriyor ve ciddi ölçüde zaman kazandırıyor. 301, 302 gibi yönlendirmelerin çalışıp çalışmadığı, herhangi bir hata olup olmadığı ve 404 ve 500 gibi çeşitli durum kodları hakkında detaylı bilgi veren eklenti tamamen ücretsiz olarak sunuluyor.

Chrome için Redirect Path eklentisini kurmak için tıklayınız

FATRANK

chrome-seo-eklentileri-fatrank

Fatrank, hedef anahtar kelimelerinizde Google’da kaçıncı sırada pozisyon aldığınızı ve hangi sayfa ile bulunduğunuzu öğrenmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir anahtar kelime sıra takip eklentisidir. Dilediğiniz ülkenin Google arama sonuçlarında ilgili anahtar kelimenizde kaçıncı sırada olduğunuzu kolayca görebilirsiniz.

Chrome için Fatrank eklentisini kurmak için tıklayınız

Google Search Console Full Width View

Bilindiği üzere yeni Search Console ile birlikte tüm raporlar ve Search Console arayüzü değişti. Yeni arayüzde raporları ve grafikleri bazı kullanıcılar küçük olarak görüyor ve Search Console üzerinden ekranı genişletmek henüz mümkün değil. Bunun önüne geçmek ve Search Console’u daha geniş bir şekilde kullanabilmek için hazırlanan bu eklenti ile birlikte geniş ekranda raporları daha kullanışlı olarak inceleyebileceksiniz.

Chrome için Google Search Console Full Width View eklentisini kurmak için tıklayınız
SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

11 Yorum

  1. tek tek sitelere girip uğraşmaktansa eklenti daha iyi oluyor çok faydalı bir konu olmuş işim çok kolaylaştı

  2. yazı için tesekkürler geçen gördüğümde müsait bir vakit uygulamayı düşünüyordum bugün Lighthouse denedim ama bi sonuca varamadım site de sıkıntı falan mı var aceba

  3. Harika bilgiler! Elinize, emeğinize sağlık. Bizler de kendi ajansımız için bu eklentileri kullanacağız. Teşekkürler Anıl Zengin!

  4. Güzel faydalı içerik olmuş,bir kaçını görmemiştim hemen değerlendireceğim.Sitenizi takipteyim.teşekkürler

  5. Alexa Çok Sıkça Kullandığım Bir Eklenti Seo İçin Olan Tüm Eklentileri Paylaşmışsınız, Çok Güzel Bir Paylaşım Olmuş, Ellerinize Sağlık. :)

  6. bu yazı seo eklentileri konusunda kaynaklardan biri olacak. Seo kavramı ve niteliği günden gün değiştiği için yenilikleri takip etmek lazım.

  7. Çok güzel bir derleme olmuş açıkçası bir webmasterin alanında deneyimli birinin bu önerileri vermesinden dolayı hepsini teker teker not ettiğimi belirtmek isterim. SEO konusuna özellikle merak sarmış biri olarak kesinlikle faydasını göreceğimi düşünüyorum. Sevgilerle…

  8. Seo konusunda çok yardımcı olan eklentileri yazmışsınız teşekkürler. Herkesin işine kolaylık sağlayacak eklentiler.

  9. chrome tarayıcıda kullanılabilecek tüm seo eklentilerini paylaşmıssınız değerli bir içerik olmuş sizi yakından takip ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu