SEO

Backlink Reddetme ve Google Disavow Aracı Kullanımı

Backlink reddetme, SEO çalışmalarınızda oldukça faydası olan ve sitenize gelen zararlı linklerin sizinle bir alakası olmadığını Google’a bildirme işlemidir. Backlink reddetme işlemi ile birlikte, sitenize zarar verebilecek düzeyde olan linkleri reddedebilir ve bu şekilde SEO performansınızın bu nedenden dolayı olumsuz bir şekilde etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz. Hazırladığım bu içerikte backlink reddetme ve backlink reddetme için kullanacağınız Google Disavow aracının kullanımına dair detayları öğreneceksiniz.

Google Disavow ile Backlink Reddetme

İnternetin ne kadar bü yük olduğu konusuna girip sizi bu kadar klişe bir cümle ile sıkmak istemiyorum. Hepimiz internetin büyüklüğünü biliyoruz ve milyonlarca internet sitesinin var olduğunun farkındayız. Bu kadar büyük bir ağda, her an sitemize hiç bilmediğimiz bir yerden backlink gelebileceği de gayet olası ve doğal bir ihtimaldir. Burada bizi ilgilendiren kısım, sitemize gelen linklerin kalitesi ve bizimle olan alakasıdır. Alakasız biçimde saçma bir internet sitesinden sitemize gelen backlink, SEO performansımızda olumsuzluk yaşamamıza ve dibe vurmamıza kadar soruna yol açabilir.

Bunun önüne geçmek için de yapmamız gereken işlem, sitemize gelen backlinkleri düzenli olarak takip etmek ve bu backlinklerin değerlerini ölçmektir. Çeşitli SEO araçları kullanarak backlink konusunda detaylı analiz yapabilirsiniz. Ahrefs ve Majestic gibi popüler SEO araçları, backlink ağırlıklı hizmet verir ve zararlı backlinklerinizi tespit etmenizde size yardımcı olur. Zararlı backlinklerinizi tespit ettikten sonra, Google’ın bir link reddetme aracı olan Disavow ile link reddetme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Backlink Reddetme Nasıl Yapılır?

Backlink reddetme işleminiz için ilk olarak Google Disavow aracına gidin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, link reddetme işlemini yapacağınız web sitesinin Search Console’da doğrulanmış mülk olarak hesabınızda yer edinmesidir. Eğer ilgili site Search Console hesabınızda doğrulanmış bir mülk değilse, Google Disavow aracının arayüzünde zaten bu siteyi göremeyeceksiniz ve işlemi yapamayacaksınız.

Reddedeceğiniz linkleri tespit ettikten sonra bu linkleri bir metin belgesine yerleştirmeniz gerekmekte. Ancak linkleri metin belgesine yerleştirirken de iki farklı varyasyon kullanabilirsiniz. Bir backlinki sadece kaynak URL olarak ya da doğrudan ana domain şeklinde reddedebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki iki farklı komut yapısını kullanmanız gerekmektedir. Örneğin, diyelim ki https://abc.com/reddetmek-istedigimiz-backlink/ URL’inden gelen backlinki reddetmek istiyorsunuz, bunu yapmak için hazırladığınız metin belgesinde https://abc.com/reddetmek-istedigimiz-backlink/ URL’i satır olarak olmalıdır. Fakat diyelim ki, bir domainden gelen tüm backlinkleri reddetmek istiyorsanız, bunun için de hazırladığınız metin belgesinde domain:abc.com şeklinde komut yazmanız yeterli olacaktır. Her satırda bir tane olacak şekilde alt alta reddedeceğiniz linkleri ve domainleri bu şekilde yazabilir ve dosyanızı hazırlayabilirsiniz.

"Google

Backlink reddetme için kullanacağınız Disavow metin belgenizi tamamladıktan sonra Google Disavow Aracı‘na gidin ve karşınıza gelen listeden backlink reddetme işlemi yapacağınız web sitesini seçin.

"Google

Sonrasında “Bağlantıları Reddetme” butonuna tıklayın. Son olarak da karşınıza gelen ekranda “Dosya Seç” butonuna tıklayarak hazırladığınız Disavow metin belgesini seçin ve “Gönder” butonuyla reddedeceğiniz linkleri Google’a iletin.

Google Disavow Aracı ile Reddedilecek Backlinkleri Google'a Bildirme
Google Disavow Aracı ile Reddedilecek Backlinkleri Google’a Bildirme

Not: Google’ın yüklediğiniz Disavow dosyasını işlemesi ve reddetmek istediğiniz backlinklerinizi tamamen hariç tutması birkaç hafta sürebilir.

Link Reddetme İşlemi Neden Önemli?

Backlink reddetme işlemi, web sitenizin kaliteli bir backlink profiline sahip olması ve beraberinde Google’ın gözündeki değerini kaybetmemesi adına önemli bir işlemdir. Kötü siteler tarafından referans gösterilen bir internet sitesinin SEO performansı olumsuz etkilenir ve arama sonuçlarında hızla pozisyon kaybeder. Bu da beraberinde organik trafik kaybı anlamına gelir. Bu sürece anti SEO konusunu örnek gösterebiliriz. Anti SEO olarak adlandırılan çalışmalar, genelde rakipleriniz tarafından size karşı yapılır ve temel amaç sitenize değeri düşük, spam içerik üreten veya Google politikalarına aykırı web sitelerinden backlink sağlamaktır.

Bu işlem, sitenizin domain değerini doğrudan etkiler ve arama sonuçlarında hızlı bir düşüş yaşamanıza neden olur. Böylece size bu işlemi yapan rakibiniz, arama sonuçlarında sizin önünüze geçer ve amacına ulaşır. Organik trafik kaybı, marka bilinirliğinde düşüş gibi sonuçlar doğuran bu işlemi önlemek ve müdahalede bulunmak için backlink reddetme konusu oldukça önemli ve faydalıdır.

SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

5 Yorum

  1. Zararlı olabilecek domainleri nasıl tespit edebilirim, bunun içinde özel bir yazı yazabilir misiniz? Ben bir kaç tane buldum. Şuanlık DA/PA değerleri olmayan ve çok düşük olan siteleri engelledim, sizce doğru mu yaptım?

    1. Çok düşük değerlere sahip backlinkleriniz için görmeden bir şey demem doğru olmaz ama büyük ihtimalle zararlıdır. Zararlı linklerin tespiti için bir içerik hazırlıyorum kısa sürede yayında olacak, takip etmeye devam edin :)

  2. Baclink reddetme ve google disavow aracı kullanma konusunda rastladığım en sade ve anlaşılır makale diyebilirim. Sizin de belirttiğiniz gibi bu araç sayesinde sitemize gelen tüm bağlantıları inceleyebilir, “Black Hat Seo” gibi zararlı yöntemlere karşı tedbir alabiliriz. Hangi bağlantıların sitemiz ile ilgili olduğunu, hangilerinin spam olup sitemize zarar verebileceğini kolayca analiz edebiliriz. Çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar dilerim.

  3. Çok işime yarayacak bu işlemleri yapmak. Rakip siteler zararlı link çıkışları yapıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu