SEO

Alexa Nedir ve Alexa Düşürme Nasıl Yapılır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Alexa, internet ortamında aktif durumda olan internet sitelerinin trafikleri hakkında bilgi veren bir internet sitesidir. ABD merkezli olan ve amazon.com tarafından yönetilen Alexa, kendi içerisindeki takip ve değerlendirme algoritması ile siteleri trafiklerine göre hem global hem ülke bazında ayrı ayrı puanlar ve bir sıralama oluşturur.

Alexa Değeri Ne İşe Yarar?

Alexa değeri, sitenizin trafiğine göre hem dünya genelinde hem de sitenizin barındığı ülkede bulunduğunuz sırayı size sunar ve bu değer her gün güncellenir. Sitenizin trafiği ne kadar yüksek olursa, değeriniz o kadar düşük olur. Aynı şekilde sitenizin trafiği de düşükse, Alexa değeriniz yüksek olur. Unutmayın ki değerinizin düşük olması olumlu bir şeydir.

Ancak günümüzde bu değer o kadar da önemli bir metrik değildir. Kendi algoritması kapsamında siteleri sıralayan ve buna göre değer biçen araç, SEO çalışmalarınızla veya organik sonuçlardaki pozisyonunuzda hiçbir şekilde alakalı değildir ve önemsenmesine gerek yoktur. Yalnızca sitenizin trafiğinin dünya ve ülke bazında sıralamada kaçıncı sırada olduğunu bilmeniz yeterlidir.

Alexa Düşürme Nasıl Yapılır?

Değerinizin düşmesi için birkaç kriter bulunmaktadır. Her şeyden önce sitenizin ziyaretçi sayısı arttıkça değeriniz de olumlu yönde etkilenir ve düşüşe geçer. Bu da aracın oluşturduğu sıralamalarda daha yüksek pozisyon almanızı sağlamaktadır.

Alexa Düşürme Nasıl Yapılır?

Değerinizi düşürmek için ayrıca sitenize giren kullanıcıların hemen çıkma oranını da optimize edebilirsiniz. Bir kullanıcı sitenizde olması gerektiği kadar kalmalı ve daha sonrasında ya başka bir sayfaya geçiş yapmalı ya da siteyi terk etmeli. Bunu sağlamak için içeriklerinizi optimize edebilir, zenginleştirebilir ve görselleştirebilirsiniz. Bu hamle, ziyaretçilerin ilgisini çekmek ve onları sayfada tutmak için etkili olacaktır.

Sitede görmüş olduğunuz dünya geneli ve ülke bazındaki skorlarınız/değerleriniz, her 24 saatte bir güncellenir ve trafiğinize oranla değişiklik gösterir. Eğer bir önceki güne göre düşük trafik aldıysanız değeriniz büyük ihtimalle yükselir, eğer bir önceki güne göre yüksek trafik aldıysanız değeriniz büyük ihtimalle düşecektir ve olumlu etkilenmenize sebebiyet verecektir.

Alexa Avantajları Nelerdir?

  • SEO çalışmanızda ihtiyacınız olan rakip trafik bilgisine ulaşabilirsiniz.
  • Değerinizin düşük olması, reklam kazançlarınızı ve reklam edinme kanallarınızı etkiler.
  • Siteniz üzerinden ücretli bir link hizmeti gibi satış gerçekleştiriyorsanız karşı alıcı Alexa değerinizi kontrol edecektir ve düşük olması yararınızadır.
  • Sitenizi satmayı düşünüyorsanız düşük bir değerle avantajlı olabilirsiniz. Sitenizi alacak olan kişi mutlaka Alexa değerinize bakacaktır.

Alexa Dezavantajları Nelerdir?

  • Verisi güvenilir değildir, zira çok kolay bir şekilde manipüle edilebilir.
  • Aracın sunduğu veri sınırlıdır çünkü veriyi Alexa Toolbar kurulu kullanıcılardan edinir.
  • Sitenizde eğer subdomain kullanıyorsanız, ana sitenizin değerlerinden faydalanamazsınız.
  • Sayfa görüntülenme sayınız ne kadar azsa, değeriniz ters orantıda yüksek olacaktır.
SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Etiketler

Anıl Zengin

Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. 6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde çeşitli yer aldım. Önce Habertürk SEO ekibinde, sonrasında Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak bulundum. Şu anda da 360 Ajans'ta Head of SEO pozisyonunda birçok farklı projede görev alıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; adınızı ve soyadınızı, e-posta adresinizi ve internet sitenizi toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu