SEO

Alexa Nedir ve Alexa Düşürme Nasıl Yapılır?

Alexa, internet ortamında aktif durumda olan internet sitelerinin trafikleri hakkında bilgi veren bir internet sitesidir. ABD merkezli olan ve amazon.com tarafından yönetilen Alexa, kendi içerisindeki takip ve değerlendirme algoritması ile siteleri trafiklerine göre hem global hem ülke bazında ayrı ayrı puanlar ve bir sıralama oluşturur.

Alexa Değeri Ne İşe Yarar?

Alexa değeri, sitenizin trafiğine göre hem dünya genelinde hem de sitenizin barındığı ülkede bulunduğunuz sırayı size sunar ve bu değer her gün güncellenir. Sitenizin trafiği ne kadar yüksek olursa, değeriniz o kadar düşük olur. Aynı şekilde sitenizin trafiği de düşükse, Alexa değeriniz yüksek olur. Unutmayın ki değerinizin düşük olması olumlu bir şeydir.

Ancak günümüzde bu değer o kadar da önemli bir metrik değildir. Kendi algoritması kapsamında siteleri sıralayan ve buna göre değer biçen araç, SEO çalışmalarınızla veya organik sonuçlardaki pozisyonunuzda hiçbir şekilde alakalı değildir ve önemsenmesine gerek yoktur. Yalnızca sitenizin trafiğinin dünya ve ülke bazında sıralamada kaçıncı sırada olduğunu bilmeniz yeterlidir.

Alexa Düşürme Nasıl Yapılır?

Değerinizin düşmesi için birkaç kriter bulunmaktadır. Her şeyden önce sitenizin ziyaretçi sayısı arttıkça değeriniz de olumlu yönde etkilenir ve düşüşe geçer. Bu da aracın oluşturduğu sıralamalarda daha yüksek pozisyon almanızı sağlamaktadır.

Alexa Düşürme Nasıl Yapılır?

Değerinizi düşürmek için ayrıca sitenize giren kullanıcıların hemen çıkma oranını da optimize edebilirsiniz. Bir kullanıcı sitenizde olması gerektiği kadar kalmalı ve daha sonrasında ya başka bir sayfaya geçiş yapmalı ya da siteyi terk etmeli. Bunu sağlamak için içeriklerinizi optimize edebilir, zenginleştirebilir ve görselleştirebilirsiniz. Bu hamle, ziyaretçilerin ilgisini çekmek ve onları sayfada tutmak için etkili olacaktır.

Sitede görmüş olduğunuz dünya geneli ve ülke bazındaki skorlarınız/değerleriniz, her 24 saatte bir güncellenir ve trafiğinize oranla değişiklik gösterir. Eğer bir önceki güne göre düşük trafik aldıysanız değeriniz büyük ihtimalle yükselir, eğer bir önceki güne göre yüksek trafik aldıysanız değeriniz büyük ihtimalle düşecektir ve olumlu etkilenmenize sebebiyet verecektir.

Alexa Avantajları Nelerdir?

 • SEO çalışmanızda ihtiyacınız olan rakip trafik bilgisine ulaşabilirsiniz.
 • Değerinizin düşük olması, reklam kazançlarınızı ve reklam edinme kanallarınızı etkiler.
 • Siteniz üzerinden ücretli bir link hizmeti gibi satış gerçekleştiriyorsanız karşı alıcı Alexa değerinizi kontrol edecektir ve düşük olması yararınızadır.
 • Sitenizi satmayı düşünüyorsanız düşük bir değerle avantajlı olabilirsiniz. Sitenizi alacak olan kişi mutlaka Alexa değerinize bakacaktır.

Alexa Dezavantajları Nelerdir?

 • Verisi güvenilir değildir, zira çok kolay bir şekilde manipüle edilebilir.
 • Aracın sunduğu veri sınırlıdır çünkü veriyi Alexa Toolbar kurulu kullanıcılardan edinir.
 • Sitenizde eğer subdomain kullanıyorsanız, ana sitenizin değerlerinden faydalanamazsınız.
 • Sayfa görüntülenme sayınız ne kadar azsa, değeriniz ters orantıda yüksek olacaktır.
SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

17 Yorum

 1. Merhaba bir sorum olacak… Lütfen cevaplayabilir misiniz… Herhangi bir blogun Alexa değeri ‘NO DATA’ olarak görünüyorsa bu kişi alexa tool bar kullanmıyordur diye mi düşünmeliyiz? Yoksa kullansa da kullanmasa da Alexa söz konusu sitenin trafik hacmini ölçebiliyor mu ? Teşekkürler

  1. Selamlar,

   NO DATA olarak bir ifade görmenizin sebebi Alexa Toolbar değil. Alexa’da sıralama kazanacak kadar trafiği olmadığı içindir. Site trafik almaya başladığında Alexa’daki NO DATA değeri düzelir ve rakamları görmeye başlarsınız.

 2. Alexa düşürme tekniklerini hep merak ediyordum. Bilgilendirici paylaşımınız için teşekkürler. Makalenizi okuduktan sonra ziyaretçilerimi artık daha uzun sürede sitede nasıl tutabilirim diye düşünmeye başladım.

 3. Alexa gercekten kafasina gore takiliyor
  kimi zaman yukseltiyor kimi zaman dusuruyor
  bende cozemiyorum gercekten

 4. Alexa sıralamasının çok daha önemli olduğunu düşünüyordum ancak bu yazınızla Alexa sırasından ziyade SEO üzerine yoğunlaşmam ve Google Analytics ile Search Console’a ağırlık vermem gerektiğini anladım. Faydalı bilgiler için teşekkürler.

 5. Her ne kadar kolay manipüle edilebilse de, önemli bri web sitesi performans kriteri olarak öne çıkıyor. Yine de sırf Alexa düşsün diye çalışmak yerine, özgün içerik üretip sosyal medyanın ve SEO’nun gücünü kullanmak her zaman en iyi seçenek.

  1. Teşekkürler yorumunuz için. Alexa kendi değerlendirme koşulları kapsamında siteleri listeleyip puanlayan bir site. Bot trafik ile bile manipüle edilebiliyor ve bence asla kaale alınmamalı.

 6. Kolay manipüle edilebilen bir algoritmaya sahip önemli olan sitenizin günlük tekil ziyaretçisidir. Kaliteli özgün içerik her zaman kazandırır. Alexa değelerine bakarak bir siteyi analiz etmek yanlış bence :)

 7. Alexa rank 1 ay önce hiç gözükmüyordu toobla yükledikten sonra pc suanda 26 bin düştü tr’de sanırım böyle giderse 2 ayda 10 bine kadar incegini umut ediyorum ama paydası olcagını düşünmüyorum bende

  1. Kendi faktörlerine göre trafiğe göre sıralama yapıyor sadece. Çok kolay bir şekilde manipüle edilebilen ve SEO’da hiçbir karşılığı olmayan bir değer. Alexa değeri düşürme konusuna çok önem veriyor site sahipleri ama bu gerçekten de anlamsız bir metrik.

  1. Alexa değerinizi önemsemeyin, onun yerine Analytics’ten ve Search Console’dan sitenizin durumunu takip edin ve düzenli olarak SEO çalışmalarınızı yürütün. Mutlaka sonuçlarını alacaksınız.

 8. 4 Ay önce kurduğumuz haber sitemiz alexa TR de 15 bine kadar geldi sonra anlamsızca 36 bine yükseldi site kalite göstergesi olarak görülse de bence alexa’nın kafası karşık neyi baz aldığını çözemedim

  1. Tamamen kendi faktörlerine göre siteleri sıralamaya sokup bu doğrultuda değerlendiriyor Alexa. Bundan dolayı bizi pek ilgilendirmemeli Alexa değeri. Forumlarda vs. görüyorum, Alexa değerinden SEO performansını ölçüyor çoğu kişi. Fazlasıyla yanlış bu düşünce.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu