SEO

301 Yönlendirme Nedir, Nasıl Yapılır ve Ne İşe Yarar?

301 yönlendirme, SEO‘da sıkça karşılaşabileceğiniz ve eski bir URL’in yeni bir URL’e kalıcı olarak taşınmasını ifade eden bir yönlendirme komutudur. SEO projelerinizin iç SEO tarafında bazı durumlarda gerçekten de gerekli olan bir işlemdir ve kullanılmasıyla çözüme ulaşılabilmektedir. Hazırladığım bu içerikte SEO için 301 yönlendirmenin neden önemli olduğunu, nasıl kullanıldığını ve yönlendirmenin nasıl yapıldığını ve kullanıldığında ne işe yaradığını öğrenebileceksiniz.

SEO’da 301 Yönlendirme Neden Önemli?

Artık yerinde olmayan, kullanılmayan, kaldırılmış veya başka bir URL’e taşınan bir sayfanın yeni adrese kalıcı olarak taşındığını Google’a ifade edebilmemiz için 301 yönlendirme kullanmamız gerekmektedir. Kesinlikle kalıcı yönlendirme durumlarında kullanılmalı, geçici değişiklikler için başvurulmamalıdır.

SEO’da 301 yönlendirmenin şöyle bir önemi vardır; 404’e düşen, ulaşılmayan, kaldırılan ve yeni bir URL’de açık olan bir sayfayı kalıcı olarak ilgili yere yönlendirmek ve bunu yaparken SEO konusunda herhangi bir olumsuzluk yaşamamak. Sitenizde her zaman 404’e düşen sayfalarınız, sildiğiniz sayfalarınız, artık ihtiyacınız olmayan sayfalarınız ve başka bir URL’e taşıdığınız sayfalar olabilir. Bunun gibi durumlarda kalıcı yönlendirme kullanarak kalıcı şekilde eski adresi yeni adresine yönlendirebilir, böylece hem sitenize giren kullanıcıları hem de Googlebot’u yeni adrese anında yönlendirebilirsiniz.

301 Yönlendirme Hangi Durumlarda Kullanılır

Kalıcı Yönlendirme Hangi Durumlarda Kullanılır?

Her zaman kullanılmayan bir yönlendirme türüdür ve gerçekten ihtiyaç halinde kullanılması oldukça önemlidir. Yönlendirme yaparken bunun kalıcı bir yönlendirme olduğundan ve yönlendirme sonrasında yönlendirmenin doğru bir şekilde çalıştığından emin olmalıyız. Peki hangi durumlarda 301 yönlendirme işlemine başvurmalıyız?

  • Silinen sayfalarınızı ilgili başka bir sayfaya yönlendirmek,
  • Domain değişikliği yapmak,
  • URL yapısının değişikliği yapmak,
  • Site taşıma işleminde ihtiyaç halinde,
  • 404’e düşen sayfalarınızı ilgili bir sayfaya yönlendirmek,
  • Eski içerik yeni bir URL’de güncel olarak var olduğunda,
  • Birbirine benzer sayfaları tek bir sayfada birleştirdiğinizde,
  • HTTPS/SSL kullanımına geçtiğinizde,
  • www kullanımı yapmak veya yapmamak için.

301 Yönlendirme Kodları

301 yönlendirme işlemini yapmak için birden fazla yöntem kullanabilirsiniz. Bu yöntemler sitenizin altyapısına, kullandığınız CMS sistemine (WordPress, Joomla vb.) göre değişiklik gösterebilir. Aşağıdaki yöntemlerden size uygun olanı kullanarak yönlendirme işlemlerinizi kolaylıkla yapabilir ve ardından yönlendirdiğiniz URL’leri test ederek yaptığınız işlemlerin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

.htaccess Dosyası İçin 301 Yönlendirme Kodu

Redirect 301 /eskidosya.html https://yenisite.com/yenidosya.html

PHP İçin 301 Yönlendirme Kodu

<?php

// Permanent 301 redirection

header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);

header(“Location: https://yeniadres.com/“);

exit();

?>

ASP.NET İçin 301 Yönlendirme Kodu

Response.Status = “301 Moved Permanently”;

Response.StatusCode = 301;

Response.StatusDescription = “Moved Permanently”;

Response.AddHeader(“Location”, “URL-BURAYA-GELECEK“);

Response.End();

WordPress İçin 301 Yönlendirme Eklentisi

WordPress’te kalıcı yönlendirme işlemini yapmak için herhangi bir kod yazmanıza gerek kalmadan kullanabileceğiniz eklentiler mevcuttur. Tavsiye ettiğim Redirection eklentisi ile yönlendirme işlemlerinizi yapabilir ve herhangi bir kodla uğraşmadan bu işlemi çözüme kavuşturabilirsiniz. Eklentiye eski adresi ve yeni adresi girmeniz yeterli olacaktır.

  • Redirection eklentisi: https://tr.wordpress.org/plugins/redirection/

301 Yönlendirme Nasıl Test Edilir?

Yaptığınız kalıcı yönlendirme işleminin başarılı olup olmadığını ve düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz için iki yöntem önerebilirim. Eğer Google Chrome kullanıyorsanız, uzantı mağazasında ücretsiz olarak yer alan Redirect Path uzantısı işinize yarayacaktır. Yapmanız gereken tek şey eklentiyi Chrome’a entegre etmek ve ardından 301 ile yönlendirdiğiniz adrese girmek. URL’i açtığınızda eğer 301 yönlendirme çalışıyorsa sağ üstte eklentinin üzerinde 301 simgesini göreceksiniz. Üzerine tıkladığınızda ise URL’in kaynağı ve yönlendirme hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İkinci bir yöntem de çoğu kişinin bildiği HTTP Status (https://httpstatus.io/) web sitesi. Siteyi açtığınızda karşınıza gelen kutucuğa URL’i girdikten sonra Check Status butonuna basmanız yeterli oluyor. Birkaç saniye içerisinde URL taranıyor ve yönlendirmenin olup olmadığı, varsa detayları karşınıza çıkıyor.

SEO hakkında merak ettikleriniz, sorularınızın cevapları ve en güncel SEO yazılarını okumaya devam etmek için https://www.anilzengin.com.tr/seo/ sayfasını hemen ziyaret edin!

Anıl Zengin

6 yıldır dijital pazarlama sektöründe birbirinden farklı projelerde yer aldım. Eğitim hayatımı İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun olarak tamamladım. Sırasıyla Haberturk.com, Peakment Digital ve 360 Ajans'ta SEO Uzmanı olarak görev aldım. Şu anda da boosmart - Pazarlama Zekası ve Performans Pazarlaması Ajansı'nda SEO Uzmanı olarak görev alıyorum.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum göndererek Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Yukarıdaki yorum kutucuğu; ad - soyad, e-posta adresi ve internet site bilgilerini toplar. Toplanan bu veriler sitemizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Yorumunuzu gönderdiğiniz takdirde, bilgilerinizin dijital reklam çalışmalarında kullanılmasına izin vermiş sayılırsınız.

Başa dön tuşu